statystyki

Usługi przyznane w nagrodę są zwolnione z PIT

autor: Katarzyna Bajak25.11.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:39
nagroda prezent

Zdanie sądu pojęcie sprzedaży premiowej ma zastosowanie nie tylko do towarów, lecz także usług.źródło: ShutterStock

Preferencja w podatku dochodowym dotyczy nie tylko sprzedaży premiowej towarów – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki telekomunikacyjnej, która chciała uatrakcyjnić swoją ofertę i wprowadzić usługi ubezpieczenia (assistance). Miały one być udostępniane abonentom w formie nagród w ramach sprzedaży premiowej. Spółka uważała, że wartość takiej nagrody będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Jest w nim mowa o nagrodach związanych ze sprzedażą premiową, pod warunkiem że ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. W związku z tym spółka uważała, że nie musi potrącać od nich zryczałtowanego podatku w wysokości 10 proc.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się ze spółką (nr IPPB4/415-607/13-2/JK4). Stwierdził, że zwolnienie dotyczy tylko nagród związanych ze sprzedażą, czyli – zgodnie z kodeksem cywilnym – z przeniesieniem własności rzeczy lub prawa na kupującego. Sprzedaż premiowa może zatem obejmować wyłącznie towary, a nie usługi – uznał dyrektor. Tymczasem spółka ma wydawać nagrody abonentom korzystającym z jej usług telekomunikacyjnych. Nie można uznać umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych za umowę sprzedaży – stwierdził.


Pozostało 31% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane