statystyki

Usługi przyznane w nagrodę są zwolnione z PIT

autor: Katarzyna Bajak25.11.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.12.2014, 14:39
nagroda prezent

Zdanie sądu pojęcie sprzedaży premiowej ma zastosowanie nie tylko do towarów, lecz także usług.źródło: ShutterStock

Preferencja w podatku dochodowym dotyczy nie tylko sprzedaży premiowej towarów – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła spółki telekomunikacyjnej, która chciała uatrakcyjnić swoją ofertę i wprowadzić usługi ubezpieczenia (assistance). Miały one być udostępniane abonentom w formie nagród w ramach sprzedaży premiowej. Spółka uważała, że wartość takiej nagrody będzie zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT. Jest w nim mowa o nagrodach związanych ze sprzedażą premiową, pod warunkiem że ich jednorazowa wartość nie przekracza 760 zł. W związku z tym spółka uważała, że nie musi potrącać od nich zryczałtowanego podatku w wysokości 10 proc.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie zgodził się ze spółką (nr IPPB4/415-607/13-2/JK4). Stwierdził, że zwolnienie dotyczy tylko nagród związanych ze sprzedażą, czyli – zgodnie z kodeksem cywilnym – z przeniesieniem własności rzeczy lub prawa na kupującego. Sprzedaż premiowa może zatem obejmować wyłącznie towary, a nie usługi – uznał dyrektor. Tymczasem spółka ma wydawać nagrody abonentom korzystającym z jej usług telekomunikacyjnych. Nie można uznać umowy o świadczenie usług telekomunikacyjnych za umowę sprzedaży – stwierdził.


Pozostało jeszcze 31% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane