statystyki

Organ musi zdążyć z całym postępowaniem przed przedawnieniem

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.11.2014, 07:43; Aktualizacja: 24.11.2014, 12:35
NSA wyraźnie wskazał, że nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego, a nie odwoławczego.

NSA wyraźnie wskazał, że nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego, a nie odwoławczego.źródło: ShutterStock

Po upływie 5-letniego terminu umorzeniu podlega całe postępowanie podatkowe, a nie tylko jego etap uruchomiony wniesieniem odwołania- mówi w wywiadzie dla DGP dr Tomasz Nowak.

Pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny uchwalił, że po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego, które wygasło przez zapłatę (uchwała z 29 września 2014 r., sygn. akt II FPS 4/13). Do jakich sytuacji się ona odnosi?

Do takich, w których podatnik otrzymał decyzję organu pierwszej instancji, uiścił należność z niej wynikającą, ale zarazem wniósł odwołanie, lecz organ odwoławczy nie zdążył go rozpatrzyć do upływu terminu przedawnienia. W tej sytuacji zgodnie z uchwałą postępowanie podatkowe staje się bezprzedmiotowe, a organ odwoławczy nie może już orzekać merytorycznie w tej sprawie.

Jak w tej sytuacji powinien orzec organ odwoławczy?


Pozostało jeszcze 85% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane