statystyki

Organ musi zdążyć z całym postępowaniem przed przedawnieniem

autor: Katarzyna Jędrzejewska19.11.2014, 07:43; Aktualizacja: 24.11.2014, 12:35
NSA wyraźnie wskazał, że nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego, a nie odwoławczego.

NSA wyraźnie wskazał, że nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego, a nie odwoławczego.źródło: ShutterStock

Po upływie 5-letniego terminu umorzeniu podlega całe postępowanie podatkowe, a nie tylko jego etap uruchomiony wniesieniem odwołania- mówi w wywiadzie dla DGP dr Tomasz Nowak.

Pod koniec września Naczelny Sąd Administracyjny uchwalił, że po upływie terminu przedawnienia nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości zobowiązania podatkowego, które wygasło przez zapłatę (uchwała z 29 września 2014 r., sygn. akt II FPS 4/13). Do jakich sytuacji się ona odnosi?

Do takich, w których podatnik otrzymał decyzję organu pierwszej instancji, uiścił należność z niej wynikającą, ale zarazem wniósł odwołanie, lecz organ odwoławczy nie zdążył go rozpatrzyć do upływu terminu przedawnienia. W tej sytuacji zgodnie z uchwałą postępowanie podatkowe staje się bezprzedmiotowe, a organ odwoławczy nie może już orzekać merytorycznie w tej sprawie.

Jak w tej sytuacji powinien orzec organ odwoławczy?


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane