statystyki

Wydatki na zdrowie mogą być kosztem podatkowym

autor: Mariusz Szulc14.11.2014, 07:40; Aktualizacja: 14.11.2014, 08:23
Wizyta u okulisty

W wielu przypadkach fiskus konsekwentnie odmawia prawa do pomniejszenia przychodu o poniesione kosztyźródło: ShutterStock

Pan Jacek od niedawna prowadzi własną firmę. W działalności gospodarczej musi korzystać ze specjalistycznych instrumentów (m.in. sprzętu komputerowego i elektronicznego), do których obsługi potrzebuje dobrego wzroku. Tymczasem ten systematycznie się pogarsza i czytelnik coraz więcej pieniędzy wydaje na kupno okularów. Dodatkowo świadomy własnych problemów ze zdrowiem chce wydać pieniądze na badania profilaktyczne i opiekę medyczną nad swoimi pracownikami. Czytelnika zastanawia jednak, czy wszystkie te koszty będzie mógł odliczyć od przychodu z działalności gospodarczej.

Nie. Pan Jacek będzie miał duże problemy z korzystnym rozliczeniem wydatków, które ponosi na ochronę własnego wzroku. Zdaniem fiskusa nie mają one żadnego związku z prowadzeniem firmy, więc nie mogą być uznane za koszty podatkowe. Zgodnie bowiem z ogólną zasadą wynikającą z ustawy o PIT przychód pomniejszyć mogą tylko wydatki poniesione w celu jego osiągnięcia lub zachowania albo zabezpieczenia go. Taki związek jest za każdym razem badany przez organy podatkowe. Dlatego przedsiębiorca powinien posiadać dokumenty, które potwierdzą, że jego wydatki były racjonalne i pomogły firmie.

Wydatki osobiste

W wielu przypadkach fiskus konsekwentnie odmawia prawa do pomniejszenia przychodu o poniesione koszty. Mowa o tzw. wydatkach osobistych, które – jak twierdzą urzędy skarbowe – służą tylko przedsiębiorcy jako osobie, a nie prowadzonej przez niego firmie. Za przykład podawane są pieniądze, jakie wydaje aplikant prawniczy na uzyskanie tytułu zawodowego. Jeśli potem otwiera kancelarię i zaczyna zarabiać pieniądze, to chce pomniejszyć przychody o wydatki z przeszłości. Fiskus, a także coraz więcej sądów administracyjnych, odmawiają uznania kosztu. Twierdzą, że są to wydatki osobiste, które służyły tylko dokształcaniu się przyszłego przedsiębiorcy, a nie jego firmie, która zresztą wtedy jeszcze nie istniała. Podobnie restrykcyjne są urzędy podatkowe wobec wydatków przedsiębiorcy na zdrowie. Twierdzą, że np. w razie zaistnienia wady wzroku bądź jej pogłębiania osoba fizyczna jest zmuszona do poczynienia zakupu szkieł korekcyjnych niezależnie od tego, czy prowadzi ona działalność gospodarczą, czy też działalności takiej nie prowadzi.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • mieszkaniec bantustanu(2014-11-15 17:15) Zgłoś naruszenie 00

  Za leczenie zębów każą płacić ale odliczyć nie dają

  Odpowiedz
 • gghn(2014-11-16 17:23) Zgłoś naruszenie 00

  taaak jak ten pan straci wzrok to i firmy nie poprowadzi to może jednak powinien móc odliczyć te okulary?
  Ale tu nie chodzi o dobro człowieka tylko o pazerność fiskusa.Nieważne,że chory człowiek nie może pracować ,a co za tym idzie nie płaci podatków.To państwo ma nas gdzieś,jak jesteś chory ,stary to se radź sam!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane