statystyki

Nie każdą podróż do specjalisty można odliczyć od PIT

autor: Patrycja Dudek13.11.2014, 07:53; Aktualizacja: 13.11.2014, 07:53
Ustawa o PIT nie definiuje, czym jest zabieg rehabilitacyjny.

Ustawa o PIT nie definiuje, czym jest zabieg rehabilitacyjny.źródło: ShutterStock

Ostatnio moje życie wypełniają wizyty w szpitalach, przychodniach i aptekach – żali się pan Marek. – Badania kontrolne, laboratoryjne, różne zabiegi, na które dojazdy sporo kosztują. Które wydatki mogę odliczyć od PIT w ramach ulgi rehabilitacyjnej – pyta, zastrzegając, że w tym roku przyznano mu I grupę inwalidzką. 

Zgodnie z ustawą o PIT osoba niepełnosprawna z orzeczoną I lub II grupą inwalidzką albo podatnik, na którego utrzymaniu pozostaje taka osoba, może odliczyć od dochodu niektóre wydatki na cele rehabilitacyjne i wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, w tym koszty dojazdu na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza. Z możliwości tej mogą skorzystać zarówno właściciele i współwłaściciele aut, ale także osoby, które własnego samochodu nie mają.

Problem polega jednak na tym, że ustawa o PIT nie definiuje, czym jest zabieg rehabilitacyjny. W związku z tym podatnicy często nie wiedzą, którą podróż do specjalisty mogą uwzględnić w rozliczeniu, a której nie. A fiskus uważa, że nie każda wizyta u lekarza specjalisty jest jednocześnie zabiegiem leczniczo-rehabilitacyjnym. W jego przekonaniu są nimi wyłącznie: zabiegi fizykoterapeutyczne, wodolecznictwo, światłolecznictwo, elektrolecznictwo, mechanoterapia i kinezyterapia oraz zabiegi chirurgiczne zmierzające do przywrócenia organicznych funkcji, zmniejszenia następstw nieodwracalnych zmian lub wyrównania ich w stopniu przywracającym społecznie przydatną sprawność. 

Mówiąc najprościej, nie można odliczyć od PIT kosztów dojazdu na wizyty lekarskie, badania diagnostyczne (RTG, EKG, USG, badania krwi itd.), zabiegi medyczne lub operacje wykonywane w szpitalu. Nie odliczymy też kosztów dojazdu do apteki, nawet jeśli od najbliższej dzieli nas 20 km. Ulgą objęte są wyłącznie dojazdy na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne wykonywane w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego (tu także na turnusach rehabilitacyjnych), zakładach rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych. 


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Krzysiek(2014-11-13 09:25) Zgłoś naruszenie 00

    Dla wszystkich, którzy chcą wiedzieć więcej o odliczeniach od pitu odsyłam do http://program-pit.net.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane