statystyki

Dobrowolne umorzenie dawno przesądzone

autor: Patrycja Dudek29.10.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.10.2014, 09:13
książki, prawo, sprawiedliwość

Tego samego zdania był NSA.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2011 r. dochód z odpłatnego zbycia akcji lub udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia przestał być traktowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd dodał, że podatnicy nie mają co liczyć na zmianę stanowiska w tej kwestii.

Sprawa dotyczyła jednej ze spółek należących do restrukturyzowanego koncernu, która na skutek zmiany przepisów nie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego. W związku z tym zaskarżyła wyrok sądu wojewódzkiego, mimo że NSA orzekł już niekorzystnie w sprawie innej spółki z nią powiązanej (por. wyrok NSA z 25 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 830/12).

Problem związany był z nowelizacją przepisu regulującego zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wcześniej w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT istniały dwa punkty 1 i 2. Pierwszy odnosił się do dochodów z tytułu umorzenia udziałów, natomiast drugi – do dochodów z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia. Z początkiem 2011 r. pkt 2 został skreślony. Od tej pory dochód z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów przestał być klasyfikowany jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Nadal za taki jest uważany dochód z umorzenia przymusowego.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane