statystyki

Dobrowolne umorzenie dawno przesądzone

autor: Patrycja Dudek29.10.2014, 08:00; Aktualizacja: 29.10.2014, 09:13
książki, prawo, sprawiedliwość

Tego samego zdania był NSA.źródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2011 r. dochód z odpłatnego zbycia akcji lub udziałów na rzecz spółki w celu ich umorzenia przestał być traktowany jako dochód z udziału w zyskach osób prawnych – przypomniał Naczelny Sąd Administracyjny.

Sąd dodał, że podatnicy nie mają co liczyć na zmianę stanowiska w tej kwestii.

Sprawa dotyczyła jednej ze spółek należących do restrukturyzowanego koncernu, która na skutek zmiany przepisów nie mogła skorzystać ze zwolnienia podatkowego. W związku z tym zaskarżyła wyrok sądu wojewódzkiego, mimo że NSA orzekł już niekorzystnie w sprawie innej spółki z nią powiązanej (por. wyrok NSA z 25 marca 2014 r., sygn. akt II FSK 830/12).

Problem związany był z nowelizacją przepisu regulującego zasady opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Wcześniej w art. 10 ust. 1 ustawy o CIT istniały dwa punkty 1 i 2. Pierwszy odnosił się do dochodów z tytułu umorzenia udziałów, natomiast drugi – do dochodów z tytułu zbycia udziałów na rzecz spółki w celu umorzenia. Z początkiem 2011 r. pkt 2 został skreślony. Od tej pory dochód z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów przestał być klasyfikowany jako dochód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych. Nadal za taki jest uważany dochód z umorzenia przymusowego.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane