Minister finansów na kolejne dwa lata przedłuży dotychczasowe zwolnienie z kas fiskalnych. Bezwzględnym obowiązkiem ewidencjonowania obrotu i wydawania paragonów zostaną jednak objęte wszystkie myjnie.

Takie zmiany wynikają z opublikowanego projektu nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży. Dotychczasowe rozporządzenie w tym zakresie z 31 grudnia 2018 r. (Dz.U. poz. 2519) obowiązuje tylko do końca br.
Nowe wejdzie w życie kolejnego dnia, tj. 1 stycznia 2022 r. i będzie obowiązywało do końca 2023 r. Wyjątkiem będą zmiany dla myjni, one wejdą w życie dopiero od 1 lipca 2022 r.
Bezwzględny obowiązek
Zgodnie z planami resortu kasy fiskalne zastosują wszystkie myjnie niezależnie od tego, czy same obsługują klientów, czy też nie, a klient płaci w automacie np. monetami.
Dziś te pierwsze mogą stosować zwolnienie tylko, jeżeli ich obrót nie przekracza limitu 20 tys. zł. Z kolei drugie korzystają z całkowitego zwolnienia zawartego w pkt 40 rozporządzenia dla urządzeń wendingowych.
Od 1 lipca 2022 r. w obu przypadkach będzie istniał bezwzględny obowiązek stosowania kas fiskalnych, a tym samym wydawania paragonów. Nie powinno to jednak być zaskoczeniem, bo resort zapowiadał już wcześniej takie zmiany przy innym projekcie dotyczącym nowelizacji rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania, nad którym prace nadal trwają.
Te zmiany umożliwią producentom oprogramowania do wirtualnych kas (np. na telefon komórkowy, tablet), tworzenie takiego programu dla automatów sprzedających, np. wykonujących usługi (np. samoobsługowe myjnie samochodowe). Oznacza to, że MF planuje umożliwić myjniom automatycznym stosowanie zarówno kas sprzętowych, jak i wirtualnych. Aby jednak można było stosować urządzenia programowe, musi się zmienić jeszcze jedno rozporządzenie w sprawie grup podatników lub rodzajów czynności, w odniesieniu do których możliwe jest używanie kas rejestrujących mających postać oprogramowania (Dz.U. z 2020 r. poz. 965).
Pozostałe bez zmian
Nowe obowiązki dla myjni to główna zmiana, jeżeli chodzi o zasady dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas. W pozostałym zakresie projekt nowego rozporządzenie zawiera podobne przepisy do tego obecnego. Chodzi o brak możliwości korzystania ze zwolnień (par. 4 projektu ). Tak jak dziś prawnicy, doradcy podatkowi i lekarze będą musieli stosować kasy fiskalne, jeżeli świadczą usługi indywidualnym klientom. Skorzystają ze zwolnienia tylko wtedy, gdy będą się porozumiewać z klientem na odległość lub wyniki ich pracy będą mu przesyłane w ten sposób. Ponadto płatności za ich usługi będą musiały trafiać na konto bankowe lub SKOK albo będą musiały zostać uiszczone za pośrednictwem poczty.
W kolejnych dwóch latach paragony będą musieli wystawiać też m.in. wszyscy fryzjerzy, kosmetyczki, taksówkarze i mechanicy. Tak samo będzie w przypadku osób, które sprzedają m.in. sprzęt fotograficzny, perfumy, wody toaletowe, alkohol i tytoń.
W niektórych pozycjach w par. 4 projektu resort dostosował kwalifikację towarów lub usług zgodnie z CN 2021 lub PKWiU 2015. W związku z tym nastąpiło pewne rozszerzenie czynności, które podlegają bezwzględnemu obowiązkowi ewidencjonowania, w stosunku do rozporządzenia z 2018 r., np. par 4 pkt 1 lit. h projektu, który dotyczy komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych.
W rozporządzeniu pozostanie też dotychczasowy limit 20 tys. zł obrotu pozwalający części przedsiębiorców na zwolnienie z obowiązku stosowania kas.
Bez przesunięcia
MF w nowym rozporządzeniu zrezygnuje z rozwiązania zawartego w obecnym par. 5 ust. 4 rozporządzenia. Umożliwia ono zwolnienie podatników z obowiązku stosowania kas przez rok, jeżeli musieliby stosować więcej niż 5 tys. kas. Resort uznał, że przepis ten nie jest już potrzebny.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących – w konsultacjach