statystyki

O miejscu kontroli decyduje skarbówka

autor: Patrycja Dudek09.10.2014, 07:43; Aktualizacja: 09.10.2014, 08:56
Kontrola skarbowa

WSA w Krakowie uznał tę decyzję za prawidłową.źródło: ShutterStock

Gdy urząd upiera się przy kontroli w siedzibie firmy, podatnik lub jego pełnomocnik nie mają wyjścia – muszą się z tym pogodzić, pod rygorem kary – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która ma siedzibę w prywatnym mieszkaniu w Krakowie, działalność gospodarczą prowadziła w Zwoleniu, a księgi podatkowe przechowywała w kancelarii radcy prawnego we Wrocławiu. Jej interesy reprezentował pełnomocnik. Fiskus trzykrotnie wezwał go do udostępnienia ksiąg podatkowych w siedzibie przedsiębiorstwa i do uczestnictwa w kontroli. Ten odpisał, że jego udział w czynnościach nie jest obligatoryjny, a księgi mogą zostać udostępnione wyłącznie w miejscu ich przechowywania, tj. we Wrocławiu. Twierdził, że w siedzibie firmy jest to niemożliwe, bo mieści się ona w prywatnym mieszkaniu. W zakładzie produkcyjnym również nie, bo utrudniłoby to prowadzenie działalności, a poza tym przewiezienie dokumentów byłoby kosztowne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uznał, że pełnomocnik utrudnia kontrolę i nałożył na niego karę porządkową, która zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami wynosiła 2600 zł (obecnie 2800 zł).

WSA w Krakowie uznał tę decyzję za prawidłową. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej pełnomocnik miał obowiązek stawienia się na wezwanie organu podatkowego i udostępnienia ksiąg w siedzibie przedsiębiorstwa. Kontrola poza siedzibą jest możliwa tylko wówczas, gdy organ podatkowy się na to godzi oraz gdy czynności w siedzibie utrudniałyby podatnikowi prowadzenie działalności. To stanowisko zostało w pełni zaakceptowane przez NSA.


Pozostało jeszcze 49% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecane