statystyki

O miejscu kontroli decyduje skarbówka

autor: Patrycja Dudek09.10.2014, 07:43; Aktualizacja: 09.10.2014, 08:56

Gdy urząd upiera się przy kontroli w siedzibie firmy, podatnik lub jego pełnomocnik nie mają wyjścia – muszą się z tym pogodzić, pod rygorem kary – przypomniał NSA.

Sprawa dotyczyła spółki, która ma siedzibę w prywatnym mieszkaniu w Krakowie, działalność gospodarczą prowadziła w Zwoleniu, a księgi podatkowe przechowywała w kancelarii radcy prawnego we Wrocławiu. Jej interesy reprezentował pełnomocnik. Fiskus trzykrotnie wezwał go do udostępnienia ksiąg podatkowych w siedzibie przedsiębiorstwa i do uczestnictwa w kontroli. Ten odpisał, że jego udział w czynnościach nie jest obligatoryjny, a księgi mogą zostać udostępnione wyłącznie w miejscu ich przechowywania, tj. we Wrocławiu. Twierdził, że w siedzibie firmy jest to niemożliwe, bo mieści się ona w prywatnym mieszkaniu. W zakładzie produkcyjnym również nie, bo utrudniłoby to prowadzenie działalności, a poza tym przewiezienie dokumentów byłoby kosztowne.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie uznał, że pełnomocnik utrudnia kontrolę i nałożył na niego karę porządkową, która zgodnie z obowiązującymi wówczas przepisami wynosiła 2600 zł (obecnie 2800 zł).

WSA w Krakowie uznał tę decyzję za prawidłową. Przypomniał, że zgodnie z przepisami ordynacji podatkowej pełnomocnik miał obowiązek stawienia się na wezwanie organu podatkowego i udostępnienia ksiąg w siedzibie przedsiębiorstwa. Kontrola poza siedzibą jest możliwa tylko wówczas, gdy organ podatkowy się na to godzi oraz gdy czynności w siedzibie utrudniałyby podatnikowi prowadzenie działalności. To stanowisko zostało w pełni zaakceptowane przez NSA.


Pozostało 49% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane