Posłowie ratują ustawę, opozycja krytykuje i żąda głów, ekspert tłumaczy. Zdaniem konstytucjonalisty Marka Chmaja, są duże szanse na uratowanie ustawy, która blokuje ucieczkę firm do rajów podatkowych. Według nowych regulacji będą one musiały oddać część pieniędzy krajowemu fiskusowi. Przepisy zostały jednak zbyt późno opublikowane, by w przyszłym roku mogły wejść w życie.

Marek Chmaj przypomina, jakie są zasady dotyczące ustaw podatkowych. Trybunał podkreślał, że z zasady zaufania do państwa wynika fakt, że ustawy podatkowe powinny być publikowane co najmniej trzy miesiące przed ich wejściem w życie. Nie można też nowelizować prawa w czasie trwania roku podatkowego. Z tego wynika, że opóźnienie spowoduje wejście ustawy dopiero w 2016 roku.

Jednak gdyby ustawa weszła wtedy życie, budżet państwa straciły kilka miliardów złotych. Posłowie chcą skrócić czas między publikacją, a wejściem przepisów w życie. Według niektórych prawników, może to być sprzeczne z konstytucją. Jednak Marek Chmaj uważa, że Trybunał nie podważy nowych zapisów. Prawdopodobnie Trybunał wskaże, że dłuższe vacatio legis rzeczywiście powinno być, jednak ze względu na zasadę równowagi budżetu oraz na jego dobro, a także na nieodwracalne skutki prawne, sędziowie zapewne uznają, że nowela jest zgodna z konstytucją.

Reklama

Z zapowiedzi ministra finansów wynika, że korekta będzie uchwalona przez sejm do 30 listopada.