Przygotowany przez posłów PO projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw przewiduje zmianę terminu wejścia w życie ustawy uniemożliwiającej firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Poparcie dla takiej zmiany zadeklarowali podczas pierwszego czytania projektu posłowie wszystkich klubów.
Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją jednak 3 października. Istniały więc obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem.
Istotą przygotowanych przez resort finansów przepisów jest uwzględnienie w dodatkowym zeznaniu podatkowym dochodów zagranicznych kontrolowanych spółek i opodatkowanie ich 19-proc. podatkiem. Zgodnie z nowelą dochody z kontrolowanych spółek zagranicznych (tzw. CFC) byłyby opodatkowane w Polsce, jeżeli firma krajowa miałaby w podmiocie zagranicznym ponad 25 proc. udziałów. Zasada ta byłaby stosowana pod warunkiem, że podatek za granicą byłby niższy o co najmniej 25 proc. niż w Polsce, a spółka nie prowadziłaby tam rzeczywistej działalności.
Za zagraniczną spółkę kontrolowaną uznany będzie ponadto każdy podmiot położony w państwie wymienionym w wykazie krajów i terytoriów stosujących szkodliwą konkurencję podatkową, publikowanym przez ministra finansów w rozporządzeniu. Za spółki tego typu będą również uznawane podmioty położone w państwie, z którym Polska nie wymienia informacji podatkowych.
Nowe przepisy nie będą stosowane wobec podatników kontrolujących zagraniczne spółki położone w państwach UE oraz należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), o ile będą one tam prowadziły rzeczywistą działalność gospodarczą.
W związku z opóźnieniem publikacji ustawy premier Ewa Kopacz zleciała szefowi KPRM Jackowi Cichockiemu wewnętrzną kontrolę w Rządowym Centrum Legislacji i Ministerstwie Finansów. Opóźnienie publikacji ustawy dotyczącej rajów podatkowych bada NIK. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie prowadzi prokuratura; jeszcze nie zdecydowała, czy podejmie śledztwo.
Komentarze(2)
Pokaż:
Pompowana kasa ,wyprowadzane zyski z kraju ( to jest ta ustawa za 3,3 mld zł , której MF,RCL nie wprowadził od 7 lat Rząd), a stamtąd z Luksemburga do rajów podatkowych na oceanach np.Kajmany,Cypr, Wyspy Owcze , Karaiby itp ,gdzie ślad pieniędzy ginął , przekonali się o tym przykro ludzie z USA -info film media ( co mieli akcje, obligacje u Mardofa,Grinpana ,Leman Brother itp.nawet Fundacja Wizentala wspierająca żydów z Holkaustu NY straciła ok.15 miln., zwykli amerykanie po 1-2 mln , a na pisma adwokatów nawet nie odpowiadali z tych wysp, bo niby skąd z pod palm ,brak łączności, można tylko tam drynkować ! Takim akcjom w czasie powinny się przyglądać na bieżąco (zawczasu) dobrze nasze służby ochronne (CBA,ABW,CBS, Prokuratura, Sądy ,MF ) bo tyczy miln. ludzi ,Obywateli RP.Sprawa ma niesmaczny pokrój. Mogą pieniądze zginąć , a tu zostaną tylko długi ,straty do pokrycia itp.jak bywało z innymi firmami.