statystyki

Jedlak: Nowa ordynacja, fakty, expose i pobożne życzenia

autor: Krzysztof Jedlak06.10.2014, 11:17; Aktualizacja: 06.10.2014, 13:24
Krzysztof Jedlak szef Gazety Prawnej

Krzysztof Jedlak szef Gazety Prawnejźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

 Najpierw ustalmy fakty. Od wielu miesięcy trwają prace nad nowelizacją ordynacji podatkowej. Projekt zmian jest bardzo rozległy. Ujęto w nim nie tylko słynną klauzulę generalną przeciwko unikaniu opodatkowania, lecz także inne propozycje – dziesiątki propozycji. Jakkolwiek jest to łatanie istniejącej ustawy, to może się okazać, że łaty będą w wielu miejscach większe (ważniejsze) niż materia, którą mają naprawić. Kiedy będziemy podziwiać ostateczne efekty krawieckiego kunsztu, jeszcze nie wiadomo.

Projekt poddany został konsultacjom społecznym, Rada Ministrów jeszcze go nie przyjęła. Za jakiś czas swoje dołoży parlament. Trudno uwierzyć, by prace parlamentarne przebiegły szybko: nie pozwala na to ani wielkość nowelizacji, ani waga i skomplikowanie zagadnień, do których się odnosi. Nowe przepisy miałyby wejść w życie zasadniczo w połowie przyszłego roku, ale nie wiadomo, czy posłowie znajdą czas i energię, by sprostać terminowi. Wydaje się niemożliwe, by zdołali się uwinąć jeszcze w tym roku, choć – jak wynika z dokumentu – część regulacji ma obowiązywać już od 1 stycznia 2015 r. W tym zakresie poślizg jest już chyba pewny.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane