Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy skracający vacatio legis nowych przepisów podatkowych - poinformowało IAR biuro prasowe Kancelarii Sejmu. Projekt posłów PO ma naprawić błąd Rządowego Centrum Legislacji.

Poprawka ma od stycznia uniemożliwić spółkom-córkom działających w Polsce koncernów wyprowadzanie pieniędzy do rajów podatkowych. Poprawka jest konieczna po błędzie RCL, które na czas nie opublikowało ustawy.

O tym, że projekt zostanie złożony w poniedziałek mówiła PAP wcześniej posłanka PO, szefowa sejmowej komisji finansów Krystyna Skowrońska, która ma reprezentować wnioskodawców projektu. Zapowiedziała, że plan prac legislacyjnych nad projektem zostanie przedstawiony we wtorek - wstępnie na godz. 10 zaplanowano konferencję prasową w tej sprawie.

Taką inicjatywę legislacyjną zapowiedział w piątek minister finansów Mateusz Szczurek. Tego dnia "Rzeczpospolita" napisała, że zbyt późne opublikowanie ustawy o opodatkowaniu firm działających w rajach podatkowych spowoduje, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. Według dziennika państwo miałoby stracić wskutek tego ponad 3 mld zł. Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września. Rządowe Centrum Legislacji (RCL) opublikowało ją dopiero w piątek.

Zgodnie z uchwaloną tego lata ustawą zagraniczne spółki kontrolowane przez polskich podatników mają zostać objęte podatkiem dochodowym, jeśli celem ich założenia było jedynie zmniejszenie obciążeń podatkowych.

Źródło: PAP, IAR