Osoba trzecia, która odpowiada solidarnie za zobowiązania podatkowe płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, może złożyć wniosek o darowanie tych długów – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Wyrok dotyczy kobiety, która – jako osoba trzecia – odpowiadała za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (prawdopodobnie była członkiem jej zarządu). Spółka, będąc płatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych, nie wpłaciła do urzędu skarbowego zaliczek miesięcznych od wynagrodzeń wypłaconych pracownikom. Powstała zaległość, którą naczelnik urzędu skarbowego postanowił ściągnąć od kobiety. Nie miała ona jednak pieniędzy na zapłatę zaległości spółki. Złożyła więc wniosek o jej umorzenie, wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi.
Naczelnik urzędu skarbowego, a potem dyrektor izby skarbowej odmówili jednak wszczęcia postępowania. Uważali, że nie ma przepisu, który pozwalałby rozpatrzyć taki wniosek. Organy twierdziły, że o umorzenie może wystąpić jedynie podatnik (w tym wypadku podatnikami byli pracownicy spółki) lub osoba trzecia odpowiedzialna za zaległości podatnika. Takiego prawa nie ma natomiast osoba trzecia obciążona odpowiedzialnością za zaległości płatnika. Może ona jedynie wystąpić o rozłożenie należności na raty lub odroczenie zapłaty zaległości podatkowej – twierdziły organy.
Kobieta się z tym nie zgodziła i złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. Sąd I instancji, a następnie NSA orzekły, że stanowisko organów podatkowych było błędne.
Zdaniem sądów podstawą prawną do umorzenia na wniosek osoby trzeciej, którą obciążono odpowiedzialnością za zaległości płatnika, jest art. 67a par. 1 w związku z art. 67c par. 2 ordynacji podatkowej.
NSA wyjaśnił, że możliwość umorzenia została wyłączona jedynie w odniesieniu do należności płatnika, a zatem tych, które dany podmiot jest obowiązany zapłacić jako płatnik. Natomiast skarżąca nie była płatnikiem, tylko osobą trzecią (w rozumieniu art. 107 par. 1 ordynacji), obarczoną odpowiedzialnością za zaległości płatnika. Z jej punktu widzenia podatnikiem, za którego zaległości podatkowe ponosi ona odpowiedzialność, jest spółka z o.o. A zatem naczelnik urzędu powinien był rozpoznać jej wniosek – orzekł NSA.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 22 sierpnia 2014 r., sygn. akt II FSK 2106/12.