statystyki

Umorzenie zaległości podatkowych: Decyzja fiskusa uznaniowa, ale nie dowolna

autor: Patrycja Dudek10.09.2014, 07:48; Aktualizacja: 10.09.2014, 09:15
NSA podzielił zdanie sądu I instancji.

NSA podzielił zdanie sądu I instancji.źródło: ShutterStock

Urząd może odmówić umorzenia zaległości podatkowych. Najpierw powinien jednak zbadać okoliczności na dzień wystąpienia przez podatnika z odpowiednim wnioskiem, a potem porządnie uzasadnić swoje stanowisko – stwierdził NSA.

Z powodu trudnej sytuacji finansowej i zdrowotnej – swojej i syna – podatniczka zwróciła się do naczelnika urzędu skarbowego o umorzenie zaległości w PIT. W chwili złożenia wniosku nie pracowała, korzystała z pomocy społecznej.

Naczelnik uznał, że konieczna przesłanka umorzenia zaległości została spełniona: w grę wchodzi ważny interes podatnika oraz ważny interes publiczny (tu znaczenie miało to, że jedyne środki, jakimi kobieta dysponowała, pochodziły i tak od Skarbu Państwa). Jednak mimo wszystko podjął decyzję negatywną dla zainteresowanej. Zwrócił uwagę, że zanim powstał dług podatkowy, kobieta uzyskała dochód w wysokości 25 tys. zł. I że z tych pieniędzy mogła coś odłożyć.

Dyrektor Izby Skarbowej we Wrocławiu podtrzymał to stanowisko. Dodał, że choć kobieta jest niepełnosprawna, to nie orzeczono o jej niezdolności do pracy. W związku z tym nawet jeśli nie będzie w stanie uregulować zobowiązań teraz, to nie można wykluczyć, że zrobi to w przyszłości.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane