statystyki

Główny księgowy spółki to niekoniecznie jej pełnomocnik

autor: Elżbieta Delert01.09.2014, 07:33; Aktualizacja: 01.09.2014, 09:24
prawo

NSA uchylił zarówno wyrok WSA, jak i decyzję organu.źródło: ShutterStock

Jeśli spółka nie została prawidłowo powiadomiona o wszczętym postępowaniu karnoskarbowym, to zobowiązanie podatkowe mogło się przedawnić.

Sprawa dotyczyła spółki, której urząd kontroli skarbowej nakazał zapłacić zaległy podatek. Spółka nie odprowadziła zaliczki na PIT od przychodu wspólnika powstałego na skutek umorzenia jego udziałów.

Spółka odwołała się od tej decyzji, twierdząc, że zobowiązanie uległo już przedawnieniu. Nie zgodziła się z tym jednak Izba Skarbowa w Krakowie. Stwierdziła, że w grudniu 2011 r., jeszcze przed upływem terminu przedawnienia, urząd wydał postanowienie o wszczęciu śledztwa w sprawie o przestępstwo skarbowe. W tym samym dniu postawiono zarzuty głównemu księgowemu. Doszło więc do zawieszenia biegu terminu przedawnienia, zgodnie z art. 70 par. 6 pkt 1 ordynacji podatkowej – uznała izba.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie spółka powołała się na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 17 lipca 2012 r. (sygn. akt P 30/11). TK orzekł w nim, że urząd ma obowiązek poinformować podatnika o zawieszeniu biegu terminu przedawnienia w związku z wszczęciem postępowania karnego lub postępowania w sprawie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Jeśli tego nie zrobi, zobowiązanie ulega przedawnieniu z upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane