statystyki

Przepisy o CFC: Podatnicy ukryją się w rajach lub przeniosą do państw unijnych

autor: Marcin Gorazda01.09.2014, 07:25; Aktualizacja: 01.09.2014, 09:12
Nowa regulacja uderzy też zapewne we wszystkich właścicieli spółek holdingowych zlokalizowanych na Cyprze.

Nowa regulacja uderzy też zapewne we wszystkich właścicieli spółek holdingowych zlokalizowanych na Cyprze.źródło: ShutterStock

Walka z zagranicznymi strukturami podatkowymi jest do pewnego stopnia walką z wiatrakami. W miejsce jednych załatanych zmianami podatkowymi dziur natychmiast pojawiają się nowe.

Opodatkowanie dochodów pasywnych, a w szczególności dywidend i zysków ze sprzedaży udziałów i akcji, jest przez podatników odbierane jako szczególnie niesprawiedliwe. Wydaje się prowadzić do wtórnego opodatkowania zysków. Przeciętny inwestor uznaje, że tak długo jak nie dochodzi do finalnej ich konsumpcji, nie ma uzasadnienia dla opodatkowywania czasami pozornych dochodów wynikających z zastępowania jednych aktywów innymi.

A jednak uchwalona przez Sejm ustawa o zmianie ustaw w zakresie podatków dochodowych ma wprowadzić do polskiego systemu prawnego instytucję zagranicznej spółki kontrolowanej. Najogólniej rzecz ujmując, zyski spółek zagranicznych kontrolowanych przez polskich podatników (zarówno osoby prawne, jak i fizyczne) zostaną doliczone do dochodu polskiego podatnika i opodatkowane według naszego prawa, przynajmniej w tej części, w której są one za granicą objęte nadmiernymi preferencjami. Chodzi o przychody pasywne, czyli dywidendy, zyski ze sprzedaży udziałów i instrumentów finansowych, zyski z licencji itp.

Kraje trzecie


Pozostało 74% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane