statystyki

Podatek od spadków i darowizn: Przedawnienie nie zawsze po pięciu latach

autor: Patrycja Dudek21.08.2014, 07:30; Aktualizacja: 21.08.2014, 09:34
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 2002–2004 otrzymali od teściów darowizny.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik nie zgłosi do urzędu skarbowego darowizny lub spadku, musi liczyć się z tym, że niezależnie od upływu czasu będzie musiał zapłacić podatek – wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji fiskus ma prawo wymierzyć daninę w ciągu 3 lat od powołania się podatnika na nabycie rzeczy.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 2002–2004 otrzymali od teściów darowizny – w sumie 16 tys. zł. Nie zgłosili tego jednak do urzędu skarbowego. Po kilku latach urząd wszczął wobec nich postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów. Dopiero wówczas małżonkowie przyznali, że dostali pieniądze od rodziców. W związku z tym naczelnik urzędu wymierzył im podatek.

Podatnicy byli tym zaskoczeni. Uważali, że danina przedawniła się już w 2009 r. wraz z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dostali darowiznę.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2014-08-21 15:37) Zgłoś naruszenie 00

  Niezgłoszony i niezapłacony podatek - de facto - z jakiego by przychodu nie pochodził , przedawnia się po 6. latach . A jeśli nie , to żadnych przedawnień nie ma .
  Kolejny przekręt w wydaniu NSA , a jakże .

  Odpowiedz
 • Joanna(2014-08-21 21:08) Zgłoś naruszenie 00

  No i tak działa w rzeczywistości państwo polskie . Urzędnik , sędzia , prokurator , poseł itp.za nic nie odpowiada . Bandytom wszystko się przedawnia niemal natychmiast i od niczego nie musi płacić podatku a na dodatek jeszcze może dostać odszkodowanie bo sąd uzna jego tłumaczenie , że to nie on zrobił, bo to zrobiło ufo- za słuszne . A przecież może być tak , że człowiek może być zaskoczony , że coś dziedziczy - nie tylko dług ale i spadek- ciągle najważniejsze w Polsce są stalinowskie prawa - dekret Biruta i reforma rolna . Może po 25 latach "wolności" ktoś by to uregulował bez krzywdy ludzi? Po podatki to proszę się zwracać do "wiecznie żywych komunistów" bo to oni na tym skorzystali . Dość wyłudzania podatków od uczciwych ludzi którzy zostali skrzywdzeni przez nieuczciwe władze!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane