statystyki

Podatek od spadków i darowizn: Przedawnienie nie zawsze po pięciu latach

autor: Patrycja Dudek21.08.2014, 07:30; Aktualizacja: 21.08.2014, 09:34
prawo, sąd, sprawiedliwość

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 2002–2004 otrzymali od teściów darowizny.źródło: ShutterStock

Jeśli podatnik nie zgłosi do urzędu skarbowego darowizny lub spadku, musi liczyć się z tym, że niezależnie od upływu czasu będzie musiał zapłacić podatek – wynika z wyroku NSA.

W takiej sytuacji fiskus ma prawo wymierzyć daninę w ciągu 3 lat od powołania się podatnika na nabycie rzeczy.

Sprawa dotyczyła małżonków, którzy w latach 2002–2004 otrzymali od teściów darowizny – w sumie 16 tys. zł. Nie zgłosili tego jednak do urzędu skarbowego. Po kilku latach urząd wszczął wobec nich postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów. Dopiero wówczas małżonkowie przyznali, że dostali pieniądze od rodziców. W związku z tym naczelnik urzędu wymierzył im podatek.

Podatnicy byli tym zaskoczeni. Uważali, że danina przedawniła się już w 2009 r. wraz z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym dostali darowiznę.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • StAAbrA(2014-08-21 15:37) Zgłoś naruszenie 00

  Niezgłoszony i niezapłacony podatek - de facto - z jakiego by przychodu nie pochodził , przedawnia się po 6. latach . A jeśli nie , to żadnych przedawnień nie ma .
  Kolejny przekręt w wydaniu NSA , a jakże .

  Odpowiedz
 • Joanna(2014-08-21 21:08) Zgłoś naruszenie 00

  No i tak działa w rzeczywistości państwo polskie . Urzędnik , sędzia , prokurator , poseł itp.za nic nie odpowiada . Bandytom wszystko się przedawnia niemal natychmiast i od niczego nie musi płacić podatku a na dodatek jeszcze może dostać odszkodowanie bo sąd uzna jego tłumaczenie , że to nie on zrobił, bo to zrobiło ufo- za słuszne . A przecież może być tak , że człowiek może być zaskoczony , że coś dziedziczy - nie tylko dług ale i spadek- ciągle najważniejsze w Polsce są stalinowskie prawa - dekret Biruta i reforma rolna . Może po 25 latach "wolności" ktoś by to uregulował bez krzywdy ludzi? Po podatki to proszę się zwracać do "wiecznie żywych komunistów" bo to oni na tym skorzystali . Dość wyłudzania podatków od uczciwych ludzi którzy zostali skrzywdzeni przez nieuczciwe władze!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane