VAT: Przy zwrocie nadpłaty decyduje ordynacja

autor: Patrycja Dudek21.08.2014, 07:24; Aktualizacja: 21.08.2014, 09:59
Zwrot nadpłaty podatku z poniesienie ciężaru ekonomicznego

Zwrot nadpłaty podatku z poniesienie ciężaru ekonomicznegoźródło: DGP

Organy podatkowe nie mogą odmówić oddania VAT, twierdząc, że przedsiębiorca już go otrzymał w cenie towaru sprzedanego klientowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • JJB(2014-08-21 15:17) Zgłoś naruszenie 00

  Czyli robimy tak: Sprzedajemy firmie kumpla coś za 100 złotych plus VAT ( 23 %). Odprowadzamy VAT , a kumpel sobie odlicza naliczony. Skarb Państwa dostał 23 procent należnego i oddal 23 naliczonego. Jest na zero. A teraz mówimy " to z tego należnego to jeszcze chcemy 15 procent , bo powinien być podatek 8 %. No i Skarb Państwa jest - 15 %. Niezłe.

  Odpowiedz
 • kret(2014-08-22 08:10) Zgłoś naruszenie 00

  Nie tak szybko, w podanym przez JJB po skorygowaniu podatki ze stawki 23 % do 8 %, koniecznym jest wystawienie faktury korygującej. W tej sytuacji kupel przedsiębiorcy zobowiązany jest do skorygowania swoje deklaracji. Budżet państwa nic nie traci . Opisana w artykule sytuacja dotyczy wyłącznie sytuacji, gdy sprzedajemy towar ostatecznemu konsumentowi.
  Możliwy jest taki układ. Sprzedaje jakiś towar konsumentowi ze stawką 23 %. On mi płaci, ja rozliczam ten podatek w deklaracji. Potem koryguję sprzedaż do stawki niższej i mam czysty zysk. Zgodzić zatem się należy z ekspertem, że "względy słuszności mogą przemawiać za ograniczeniem prawa do zwrotu nadpłaty, jeśli miałoby to prowadzić do bezpodstawnego wzbogacenia.".

  Odpowiedz
 • Ja sam(2014-08-22 08:23) Zgłoś naruszenie 00

  Będzie troszeczkę inaczej niż piszesz.

  Jesteś zobowiązany wystawić fakturę korygującą z obniżoną stawką VATu (tu może być problem z ustaleniem kwoty brutto/netto). Twój "kumpel" musi dokonać korekty rozliczeń i Państwo Polskie jest całkowicie bezpieczne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane