statystyki

Urząd ma obowiązek wytłumaczyć, dlaczego nie odda VAT w terminie

autor: Łukasz Zalewski21.08.2014, 07:30; Aktualizacja: 21.08.2014, 09:37
Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należy

Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należyźródło: ShutterStock

Podatnik powinien dostać jasną informację, dlaczego ma dłużej czekać na odzyskanie podatku. Kolejny sąd wytknął organom błędy popełniane w tym zakresie.

Tym razem sprawa dotyczyła spółki, która złożyła deklarację VAT za grudzień 2013 r. wraz z wnioskiem o zwrot podatku w przyspieszonym terminie (25 dni). W tym samym okresie uległa likwidacji.

Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należy. Jego wątpliwości wzbudziły rozliczenia za sierpień i październik, w których spółka wykazała podatek naliczony w związku z zakupami od spółek powiązanych. Urząd chciał wiedzieć, jaki był jej udział w tych transakcjach. Naczelnik urzędu wydał więc postanowienie, którym przedłużył termin zwrotu VAT.

Spółka się z tym nie zgodziła i złożyła skargę do sądu. Zarzucała naczelnikowi urzędu, że nie wyjaśnił, dlaczego przedłużył termin zwrotu. Uważała, że jego wątpliwości dotyczące rozliczenia za sierpień i październik są pozorne, bo fiskus badał już te okresy w ramach czynności sprawdzających i niczego podejrzanego nie znalazł.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane