statystyki

Urząd ma obowiązek wytłumaczyć, dlaczego nie odda VAT w terminie

autor: Łukasz Zalewski21.08.2014, 07:30; Aktualizacja: 21.08.2014, 09:37
Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należy

Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należyźródło: ShutterStock

Podatnik powinien dostać jasną informację, dlaczego ma dłużej czekać na odzyskanie podatku. Kolejny sąd wytknął organom błędy popełniane w tym zakresie.

Tym razem sprawa dotyczyła spółki, która złożyła deklarację VAT za grudzień 2013 r. wraz z wnioskiem o zwrot podatku w przyspieszonym terminie (25 dni). W tym samym okresie uległa likwidacji.

Urząd skarbowy uznał, że musi sprawdzić, czy zwrot faktycznie się należy. Jego wątpliwości wzbudziły rozliczenia za sierpień i październik, w których spółka wykazała podatek naliczony w związku z zakupami od spółek powiązanych. Urząd chciał wiedzieć, jaki był jej udział w tych transakcjach. Naczelnik urzędu wydał więc postanowienie, którym przedłużył termin zwrotu VAT.

Spółka się z tym nie zgodziła i złożyła skargę do sądu. Zarzucała naczelnikowi urzędu, że nie wyjaśnił, dlaczego przedłużył termin zwrotu. Uważała, że jego wątpliwości dotyczące rozliczenia za sierpień i październik są pozorne, bo fiskus badał już te okresy w ramach czynności sprawdzających i niczego podejrzanego nie znalazł.


Pozostało jeszcze 77% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane