statystyki

Jak się rozlicza z fiskusem wynajmujący mieszkanie

autor: Mariusz Szulc19.08.2014, 16:00
Właściciel lokalu płaci podatki: dochodowy i od nieruchomości

Właściciel lokalu płaci podatki: dochodowy i od nieruchomościźródło: ShutterStock

Właściciel lokalu płaci podatki: dochodowy i od nieruchomości. Danina od towarów i usług dotyczy go wtedy, gdy jest on podatnikiem czynnym VAT, przekroczy roczny limit sprzedaży, a cel wynajmu nie będzie mieszkaniowy.

Czy podatnik może wybrać formę rozliczeń z PIT

Niedawno kupiłem mieszkanie i planuję jego wynajem. Zdaję sobie sprawę z tego, że będę musiał płacić podatek od zarobionych pieniędzy, ale dowiedziałem się, że będę mógł sam zdecydować, jak się rozliczać z fiskusem. Czy to prawda?

Do wyboru są dwie formy opodatkowania. Pierwsza to opłacanie daniny według skali podatkowej, której stawki wynoszą 18 proc. i 32 proc. Drugą możliwością jest płacenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5 proc.

W pierwszym wypadku podatnik może odliczyć od przychodu z wynajmu koszty jego uzyskania. Chodzi m.in. o wydatki na remont mieszkania i zakup jego wyposażenia, np. sprzętu RTV i AGD. Dzięki temu dochód, a w konsekwencji także podatek, może być o wiele niższy. Warto w tym celu zapisać w umowie z najemcą, że wszystkie takie wydatki ponosi wynajmujący. Na wypadek kontroli należy gromadzić wszystkie rachunki i faktury. Osiągnięty dochód wynajmujący wykazuje wraz z innymi dochodami, np. z umowy o pracę, w rocznym zeznaniu składanym do 30 kwietnia następnego roku. Wcześniej jednak wiąże się to z obowiązkiem wpłacania miesięcznych zaliczek na podatek. Zasadniczo – do 20. dnia następnego miesiąca. Wynajmujący może jednak także wybrać kwartalny okres rozliczeń. Wybór ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wyklucza natomiast możliwość odliczania kosztów, ponieważ podatek płaci od przychodu. Nie łączy się go z innymi przychodami ani dochodami. Z ryczałtu należy się rozliczyć do końca stycznia następnego roku, a nie do końca kwietnia, jak przy zasadach ogólnych. Natomiast termin wpłacania zaliczek jest ten sam – do 20. dnia następnego miesiąca. Tu także istnieje możliwość wpłacania ich co kwartał.

Podstawa prawna


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane