statystyki

Praktyczne skutki wyroku trybunału w sprawie ukrytych dochodów

autor: Jan Czerwiński31.07.2014, 07:27; Aktualizacja: 31.07.2014, 08:36
Jan Czerwiński, materialy prasowe

Jan Czerwiński tax manager w Praktyce Podatkowej w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka sp. k.źródło: DGP
autor zdjęcia: materialy prasowe

Odroczenie utraty mocy obowiązującej art. 20 ust. 3 ustawy o PIT oznacza zasadniczo tyle, że przepis ten w aktualnym brzmieniu pozostanie przez 18 miesięcy w krajowym porządku prawnym. Zatem przez 18 miesięcy od ogłoszenia wyroku TK w Dzienniku Ustaw organy podatkowe powinny przestrzegać i stosować w prowadzonych postępowaniach art. 20 ust. 3, mimo że został on uznany za niekonstytucyjny.

Odnośnie do spraw zakończonych ostatecznymi decyzjami podatkowymi lub wyrokami sądów administracyjnych należy zauważyć, że w orzecznictwie trybunału pojawia się pogląd, zgodnie z którym możliwość wznowienia postępowania podatkowego lub sądowo-administracyjnego zaistnieje z upływem terminu odroczenia (chyba że wcześniej ustawodawca zmieni lub uchyli niekonstytucyjny przepis).


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • elf(2014-07-31 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  to jest chore...niekonstytucyjny przepis ma funkcjonować nadal...

  Odpowiedz
 • k(2014-08-01 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  złapali "złodzieja" nie "złodziejaszka" niech zagarnia przez następne miesiące, lata, może zmienią przepis ?

  Odpowiedz
 • obywatel(2014-08-01 08:48) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie państwo taka konstytucja takie prawo takie sądy .Urzędnicy nie tylko nie odpowiadają za tworzenie prawa niezgodnego z konstytucją ale państwo czerpie z tego korzyści pobierając podatki w oparciu o przepis niezgodny z Konstytucją. Jeżeli przepis jest niezgodny z konstytucją to od momentu jego uchwalenia i wejścia w życie . Inna interpretacja funkcjonującego prawa powodować będzie ,że nie możemy mówić ,że Polska jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej a konstytucja jest najwyższym prawem w Rzeczypospolitej. Prezentowana w artykule interpretacja ,jest zachętą dla urzędników państwa do tworzenia prawa niezgodnego z konstytucją bo jeżeli nawet Trybuł stwierdzi ,że przepis jest niezgodny z konstytucją to i tak będzie obowiązywał do czasu jego uchylenia -co jest niedopuszczalne.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane