statystyki

Wyrok TK ws. nieujawnionych dochodów: Jednym się upiekło, inni będą płacić

autor: Agnieszka Pokojska31.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 31.07.2014, 08:38
Podatki

Zdaniem TK natychmiastowe wyeliminowanie przepisu uniemożliwiłoby organom administracji podatkowej kontynuowanie dotychczasowych postępowań i wszczynanie nowych.źródło: ShutterStock

Niekonstytucyjny przepis o nieujawnionych dochodach przestanie obowiązywać dopiero za półtora roku. Dlaczego Trybunał Konstytucyjny podjął taką decyzję – inną niż w ubiegłym roku?

Rok wcześniej, rozstrzygając o niekonstytucyjności tego samego art. 20 ust. 3, lecz w brzmieniu obowiązującym w latach 1998–2006 (wyrok z 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09) TK postanowił, że utraci on moc już z dniem opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Na tej podstawie zostały uchylone setki decyzji i wyroków niekorzystnych dla podatników.

Teraz, mimo że zarzuty trybunału do tego samego przepisu (tyle że w wersji obowiązującej od 2007 r.) były niemal identyczne, TK postanowił odroczyć utratę jego mocy obowiązującej o 18 miesięcy. Skąd taka decyzja?

Uzasadniając wczorajszy wyrok, sędzia sprawozdawca Stanisław Biernat wyjaśnił, że celem odroczenia jest pozostawienie czasu parlamentowi na wprowadzenie odpowiednich zmian i rozważenie kompleksowego uregulowania instytucji podatku od nieujawnionych dochodów.

Zdaniem TK natychmiastowe wyeliminowanie przepisu uniemożliwiłoby organom administracji podatkowej kontynuowanie dotychczasowych postępowań i wszczynanie nowych. Dlatego do czasu utraty mocy obowiązywania art. 20 ust. 3, przepis ten – według trybunału – powinien być przestrzegany i stosowany przez wszystkich adresatów, w tym też przez sądy. Natomiast przy jego interpretacji należy stosować wskazówki wynikające z obu wyroków TK w sprawie nieujawnionych dochodów (wczorajszego i tego z 18 lipca 2013 r.).

Sędzia Biernat podkreślił, że istotne jest zapewnienie konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania, w tym zwłaszcza zwalczanie procederu nieujawniania dochodów lub zaniżania ich wysokości. Celów tych – powiedział – nie dałoby się osiągnąć, gdyby niezwłocznie usunięto przepis.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane