statystyki

Wyrok TK ws. nieujawnionych dochodów: Jednym się upiekło, inni będą płacić

autor: Agnieszka Pokojska31.07.2014, 07:25; Aktualizacja: 31.07.2014, 08:38
Podatki

Zdaniem TK natychmiastowe wyeliminowanie przepisu uniemożliwiłoby organom administracji podatkowej kontynuowanie dotychczasowych postępowań i wszczynanie nowych.źródło: ShutterStock

Niekonstytucyjny przepis o nieujawnionych dochodach przestanie obowiązywać dopiero za półtora roku. Dlaczego Trybunał Konstytucyjny podjął taką decyzję – inną niż w ubiegłym roku?

Rok wcześniej, rozstrzygając o niekonstytucyjności tego samego art. 20 ust. 3, lecz w brzmieniu obowiązującym w latach 1998–2006 (wyrok z 18 lipca 2013 r., sygn. akt SK 18/09) TK postanowił, że utraci on moc już z dniem opublikowania wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Na tej podstawie zostały uchylone setki decyzji i wyroków niekorzystnych dla podatników.

Teraz, mimo że zarzuty trybunału do tego samego przepisu (tyle że w wersji obowiązującej od 2007 r.) były niemal identyczne, TK postanowił odroczyć utratę jego mocy obowiązującej o 18 miesięcy. Skąd taka decyzja?

Uzasadniając wczorajszy wyrok, sędzia sprawozdawca Stanisław Biernat wyjaśnił, że celem odroczenia jest pozostawienie czasu parlamentowi na wprowadzenie odpowiednich zmian i rozważenie kompleksowego uregulowania instytucji podatku od nieujawnionych dochodów.

Zdaniem TK natychmiastowe wyeliminowanie przepisu uniemożliwiłoby organom administracji podatkowej kontynuowanie dotychczasowych postępowań i wszczynanie nowych. Dlatego do czasu utraty mocy obowiązywania art. 20 ust. 3, przepis ten – według trybunału – powinien być przestrzegany i stosowany przez wszystkich adresatów, w tym też przez sądy. Natomiast przy jego interpretacji należy stosować wskazówki wynikające z obu wyroków TK w sprawie nieujawnionych dochodów (wczorajszego i tego z 18 lipca 2013 r.).

Sędzia Biernat podkreślił, że istotne jest zapewnienie konstytucyjnej zasady powszechności i równości opodatkowania, w tym zwłaszcza zwalczanie procederu nieujawniania dochodów lub zaniżania ich wysokości. Celów tych – powiedział – nie dałoby się osiągnąć, gdyby niezwłocznie usunięto przepis.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane