statystyki

Ryczałt pozbawia prawa do odliczenia VAT

autor: Elżbieta Delert25.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 25.07.2014, 08:38

Rolnik ryczałtowy nie może po zarejestrowaniu się jako czynny podatnik VAT odjąć daniny, którą wcześniej zapłacił w cenie maszyn – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła rolnika, który chciał odliczyć podatek naliczony zawarty w cenie maszyn potrzebnych mu do prowadzenia gospodarstwa. Kupił je znacznie wcześniej, natomiast podatek zamierzał odliczyć w chwili, gdy zarejestrował się jako czynny podatnik VAT.

Uważał, że zasadniczo prawo to przysługuje wszystkim podatnikom, niezależnie od tego, czy się zarejestrowali jako czynni podatnicy VAT.

Izba Skarbowa w Poznaniu nie zgodziła się z nim. Wyjaś- niła, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego tylko w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Tymczasem rolnik nie był w momencie zakupu maszyn zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Był bowiem rolnikiem ryczałtowym.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane