statystyki

Złą wiarę musi udowodnić organ podatkowy

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Rosik24.07.2014, 07:12; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:15
prawo-wymiar sprawiedliwości

Sąd podkreślił, że to na organie podatkowym spoczywa obowiązek wykazania złej wiary podatnika na moment zawierania transakcjiźródło: ShutterStock

Data zawarcia transakcji to kluczowy moment dla zbadania dobrej wiary podatnika – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch wyrokach.

Oba dotyczyły podobnego stanu faktycznego. W pierwszym chodziło o spółkę, która sprzedawała karty telefonii komórkowej trzem słowackim przedsiębiorcom. Z tego tytułu przysługiwała jej stawka 0 proc. VAT. Organy podatkowe uznały, że faktury, które wystawiała, były fikcyjne. Twierdziły, że spółka stwarzała jedynie pozory dochowania należytej staranności przy zawieraniu tych transakcji i powinna mieć świadomość bezprawnych działań ze strony kontrahentów.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę spółki. Wyrok ten uchylił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że organy podatkowe nierzetelnie zbadały dobrą wiarę spółki na moment zawierania transakcji i dlatego skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Podczas kolejnej rozprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym pełnomocnik spółki wskazywał, że nie wiedziała ona o niewłaściwych działaniach kontrahenta. Jako dowód przedstawił poświadczone notarialnie kopie dokumentów rejestracyjnych kontrahenta. Twierdził, że należało zbadać dobrą wiarę na moment zawierania transakcji i że organ podatkowy nie ma żadnego dowodu, który wskazywałby na to, że spółka w chwili zawierania umowy nie działa w dobrej wierze. Dodał, że organy podatkowe podczas kontroli skarbowej także nie zauważyły żadnych nieprawidłowości. I gdyby nie policja, to nie zostałyby one w ogóle wykryte.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-07-24 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nic urząd skarbowy nie musi udowadniać - jak się hołota nie chce podporządkować , to opornymi zajmie się
    tzw. niezawisły sąd . A wtedy , okradzionemu , pozostają dwie opcje .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane