statystyki

Złą wiarę musi udowodnić organ podatkowy

autor: Katarzyna Bajak, Katarzyna Rosik24.07.2014, 07:12; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:15
prawo-wymiar sprawiedliwości

Sąd podkreślił, że to na organie podatkowym spoczywa obowiązek wykazania złej wiary podatnika na moment zawierania transakcjiźródło: ShutterStock

Data zawarcia transakcji to kluczowy moment dla zbadania dobrej wiary podatnika – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w dwóch wyrokach.

Oba dotyczyły podobnego stanu faktycznego. W pierwszym chodziło o spółkę, która sprzedawała karty telefonii komórkowej trzem słowackim przedsiębiorcom. Z tego tytułu przysługiwała jej stawka 0 proc. VAT. Organy podatkowe uznały, że faktury, które wystawiała, były fikcyjne. Twierdziły, że spółka stwarzała jedynie pozory dochowania należytej staranności przy zawieraniu tych transakcji i powinna mieć świadomość bezprawnych działań ze strony kontrahentów.

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który oddalił skargę spółki. Wyrok ten uchylił Naczelny Sąd Administracyjny. Uznał, że organy podatkowe nierzetelnie zbadały dobrą wiarę spółki na moment zawierania transakcji i dlatego skierował sprawę do ponownego rozpoznania przez sąd I instancji.

Podczas kolejnej rozprawy przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym pełnomocnik spółki wskazywał, że nie wiedziała ona o niewłaściwych działaniach kontrahenta. Jako dowód przedstawił poświadczone notarialnie kopie dokumentów rejestracyjnych kontrahenta. Twierdził, że należało zbadać dobrą wiarę na moment zawierania transakcji i że organ podatkowy nie ma żadnego dowodu, który wskazywałby na to, że spółka w chwili zawierania umowy nie działa w dobrej wierze. Dodał, że organy podatkowe podczas kontroli skarbowej także nie zauważyły żadnych nieprawidłowości. I gdyby nie policja, to nie zostałyby one w ogóle wykryte.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2014-07-24 11:46) Zgłoś naruszenie 00

    Nic urząd skarbowy nie musi udowadniać - jak się hołota nie chce podporządkować , to opornymi zajmie się
    tzw. niezawisły sąd . A wtedy , okradzionemu , pozostają dwie opcje .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane