statystyki

Od nadwyżki na kapitał zapasowy też jest PCC

autor: Katarzyna Rosik22.07.2014, 07:22; Aktualizacja: 22.07.2014, 08:33
Podatki

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierzał wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) wkład niepieniężny w zamian za akcje.źródło: ShutterStock

Przy podwyższeniu wkładów w spółce komandytowo-akcyjnej podatek jest należny od całej wartości, a więc zarówno zwiększającej kapitał zakładowy, jak i przekazanej na zapasowy – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierzał wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) wkład niepieniężny w zamian za akcje. Wkład ten miał zostać wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego w spółce, a nadwyżka jego wartości nad wartością nominalną akcji (agio) byłaby przekazana na kapitał zapasowy.

Podatnik spytał izbę skarbową, czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) będzie wyłącznie wartość, o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy SKA, czy także nadwyżka przekazana na kapitał zapasowy. Był zdania, że PCC będzie należny wyłącznie od wartości, o jaką podwyższono kapitał zakładowy SKA.

Izba była innego zdania. Stwierdziła, że w razie zmiany umowy spółki SKA podstawą opodatkowania będzie cała wartość wkładów powiększających jej majątek, tj. przyrost wartości wszystkich istniejących w spółce kapitałów. Izba wskazała, że z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649) jednoznacznie wynika, iż przy zmianie umowy spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających cały jej majątek.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane