statystyki

Od nadwyżki na kapitał zapasowy też jest PCC

autor: Katarzyna Rosik22.07.2014, 07:22; Aktualizacja: 22.07.2014, 08:33
Podatki

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierzał wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) wkład niepieniężny w zamian za akcje.źródło: ShutterStock

Przy podwyższeniu wkładów w spółce komandytowo-akcyjnej podatek jest należny od całej wartości, a więc zarówno zwiększającej kapitał zakładowy, jak i przekazanej na zapasowy – orzekł WSA w Warszawie.

Sprawa dotyczyła podatnika, który zamierzał wnieść do spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) wkład niepieniężny w zamian za akcje. Wkład ten miał zostać wniesiony na pokrycie kapitału zakładowego w spółce, a nadwyżka jego wartości nad wartością nominalną akcji (agio) byłaby przekazana na kapitał zapasowy.

Podatnik spytał izbę skarbową, czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) będzie wyłącznie wartość, o jaką podwyższony zostanie kapitał zakładowy SKA, czy także nadwyżka przekazana na kapitał zapasowy. Był zdania, że PCC będzie należny wyłącznie od wartości, o jaką podwyższono kapitał zakładowy SKA.

Izba była innego zdania. Stwierdziła, że w razie zmiany umowy spółki SKA podstawą opodatkowania będzie cała wartość wkładów powiększających jej majątek, tj. przyrost wartości wszystkich istniejących w spółce kapitałów. Izba wskazała, że z art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649) jednoznacznie wynika, iż przy zmianie umowy spółki osobowej podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających cały jej majątek.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane