Biolog, który dostaje z uniwersytetu zwrot kosztów kilkuletniego pobytu za granicą i prowadzenia tam badań, nie płaci PIT – potwierdził w wyroku WSA w Poznaniu.
Sąd potwierdził, że naukowiec może skorzystać ze zwolnienia dla diet wypłacanych w podróży służbowej do wysokości wynikającej z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. (Dz.U. poz. 167). I to nawet gdy przebywa za granicą, na polecenie uczelni kilka lat.
Chodziło o biologa, który miał prowadzić badania na australijskiej uczelni w ramach programu Mobilność Plus. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przekazało pieniądze na ten cel uniwersytetowi, w którym pracował naukowiec.
Następnie uczelnia zawarła umowę z biologiem. Wynikało z niej, że podczas pobytu w Australii nadal będzie on zatrudniony w Polsce, z tym że będzie przebywał w podróży służbowej. Biolog wystąpił o udzielenie mu urlopu szkoleniowego.
Następnie spytał izbę skarbową, czy diety, które będzie dostawał z uczelni w trakcie podróży służbowej, będą zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), a zatem do wysokości określonej w rozporządzeniu ministra pracy.
Biolog powołał się przy tym na wyrok NSA z 22 października 2012 r. (sygn. akt II FSK 309/11), dotyczący podobnej sprawy.
Izba skarbowa była innego zdania. Przypomniała, że do specjalistów zatrudnionych na uniwersytetach nie stosuje się przepisów kodeksu pracy, tylko ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 572 ze zm.). Biolog nie będzie więc w podróży służbowej, a zwrot kosztów pobytu, który uzyska, powinien być opodatkowany jako przychód z innych źródeł.
Interpretację izby uchylił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Przypomniał definicję podróży służbowej zawartą w art. 775 kodeksu pracy. Wynika z niej, że pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy, przysługują pieniądze na pokrycie kosztów.
Sąd uznał, że wyjazd biologa do Australii w ramach programu Mobilność Plus spełnia taką definicję. Dlatego wynagrodzenie będzie wolne od PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy.
WSA przypomniał, że podobne stanowisko wynika także z orzeczeń innych sądów, np. WSA w Gdańsku z 3 grudnia 2013 r. (sygn. akt I SA/Gd 1296/13).
Wyrok nie jest prawomocny.
ORZECZNICTWO
Wyrok WSA w Poznaniu z 25 czerwca 2014 r., sygn. akt I SA/Po 163/14.