statystyki

Usługa medyczna w celach edukacyjnych jest z VAT

autor: Patrycja Dudek17.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:48

Tylko czynności, które bezpośrednio służą ochronie i przywracaniu zdrowia, są zwolnione z podatku – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o uniwersytet medyczny, który wygrał konkurs ministra zdrowia na monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków. Uczelnia miała przeprowadzić badania zębów (w tym także je leczyć), a także sprawdzić wiedzę społeczeństwa na temat higieny jamy ustnej. Następnie miała opisać wyniki i przygotować materiały edukacyjne.

Uniwersytet był zdania, że skorzysta ze zwolnienia z VAT, przysługującego wówczas na podstawie par. 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. (Dz.U. nr 73, poz. 392). Uczelnia uznała, że będzie to usługa w zakresie opieki medycznej, która realizuje cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Obecnie podobne zwolnienie wynika z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie się z tym nie zgodził. Uznał, że uczelnia świadczyła co prawda usługi medyczne, ale ich celem była nie tyle ochrona zdrowia konkretnych pacjentów, ile przygotowanie materiałów edukacyjnych.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane