statystyki

Usługa medyczna w celach edukacyjnych jest z VAT

autor: Patrycja Dudek17.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 17.07.2014, 08:48

Tylko czynności, które bezpośrednio służą ochronie i przywracaniu zdrowia, są zwolnione z podatku – wynika z wyroku NSA.

Chodziło o uniwersytet medyczny, który wygrał konkurs ministra zdrowia na monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej Polaków. Uczelnia miała przeprowadzić badania zębów (w tym także je leczyć), a także sprawdzić wiedzę społeczeństwa na temat higieny jamy ustnej. Następnie miała opisać wyniki i przygotować materiały edukacyjne.

Uniwersytet był zdania, że skorzysta ze zwolnienia z VAT, przysługującego wówczas na podstawie par. 13 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia ministra finansów z 4 kwietnia 2011 r. (Dz.U. nr 73, poz. 392). Uczelnia uznała, że będzie to usługa w zakresie opieki medycznej, która realizuje cel związany z profilaktyką, zachowaniem, ratowaniem, przywracaniem i poprawą zdrowia. Obecnie podobne zwolnienie wynika z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie się z tym nie zgodził. Uznał, że uczelnia świadczyła co prawda usługi medyczne, ale ich celem była nie tyle ochrona zdrowia konkretnych pacjentów, ile przygotowanie materiałów edukacyjnych.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane