statystyki

Darmowe przejazdy służbowym autem bez VAT

autor: Mariusz Szulc16.07.2014, 07:41; Aktualizacja: 16.07.2014, 10:04
Izba uznała, że korzystanie przez pracowników z aut spółki nie będzie służyć jej działalności gospodarczej, tylko celom prywatnym.

Izba uznała, że korzystanie przez pracowników z aut spółki nie będzie służyć jej działalności gospodarczej, tylko celom prywatnym.źródło: ShutterStock

Spółka, która nieodpłatnie udostępnia pracownikom w celach prywatnych firmowe samochody, nie świadczy opodatkowanej usługi – uznał dyrektor warszawskiej izby.

Dodał, że będzie VAT, jeśli firma będzie pobierać od pracowników opłaty z tego tytułu.

Chodziło o spółkę wykorzystującą w swojej działalności wyleasingowane samochody. Spółka planowała udostępnić je swoim pracownikom do celów prywatnych. Rozważała dwa scenariusze – albo obciąży podwładnych kosztami używania tych pojazdów, albo udostępni je za darmo. W drugim wypadku zamierzała doliczać wartość nieodpłatnego świadczenia do przychodu ze stosunku pracy.

Spółka planowała także zobowiązać pracowników, by nocą i w dni wolne od pracy przechowywali samochody w swoim miejscu zamieszkania. W tym celu chciała zawrzeć z nimi umowę powierzenia mienia. Zależało jej na tym, ponieważ do tej pory wynajmowała miejsce postojowe na niestrzeżonym parkingu dzielonym z kibicami jednego z klubów piłkarskich. Z tego powodu zdarzały się kradzieże i zniszczenia pojazdów.


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane