statystyki

Darmowe przejazdy służbowym autem bez VAT

autor: Mariusz Szulc16.07.2014, 07:41; Aktualizacja: 16.07.2014, 10:04
Izba uznała, że korzystanie przez pracowników z aut spółki nie będzie służyć jej działalności gospodarczej, tylko celom prywatnym.

Izba uznała, że korzystanie przez pracowników z aut spółki nie będzie służyć jej działalności gospodarczej, tylko celom prywatnym.źródło: ShutterStock

Spółka, która nieodpłatnie udostępnia pracownikom w celach prywatnych firmowe samochody, nie świadczy opodatkowanej usługi – uznał dyrektor warszawskiej izby.

Dodał, że będzie VAT, jeśli firma będzie pobierać od pracowników opłaty z tego tytułu.

Chodziło o spółkę wykorzystującą w swojej działalności wyleasingowane samochody. Spółka planowała udostępnić je swoim pracownikom do celów prywatnych. Rozważała dwa scenariusze – albo obciąży podwładnych kosztami używania tych pojazdów, albo udostępni je za darmo. W drugim wypadku zamierzała doliczać wartość nieodpłatnego świadczenia do przychodu ze stosunku pracy.

Spółka planowała także zobowiązać pracowników, by nocą i w dni wolne od pracy przechowywali samochody w swoim miejscu zamieszkania. W tym celu chciała zawrzeć z nimi umowę powierzenia mienia. Zależało jej na tym, ponieważ do tej pory wynajmowała miejsce postojowe na niestrzeżonym parkingu dzielonym z kibicami jednego z klubów piłkarskich. Z tego powodu zdarzały się kradzieże i zniszczenia pojazdów.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane