Konwersja zobowiązania na akcje nie jest formą ich spłaty. W efekcie w wyniku takiej transakcji powstaje przychód – orzekł NSA.
Wyrok dotyczył banku, którego kontrahent przestał regulować zobowiązania wynikające z umów opcji walutowych oraz forwardów walutowych. Z uwagi na jego niewypłacalność zawarto układ w trybie postępowania upadłościowego. Sąd go zatwierdził. Na jego podstawie część wierzytelności została zamieniona na akcje kontrahenta.
Bank spytał izbę skarbową, czy w związku z objęciem akcji nabytych w wyniku tej konwersji powstanie u niego przychód. Był zdania, że nie ma tu zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT, zgodnie z którym przychodem jest tylko nominalna wartość udziałów (akcji) objętych w zamian za wkład niepieniężny.
Bank twierdził, że konwersja polegająca na potrąceniu wzajemnych wierzytelności stanowi wniesienie wkładu pieniężnego, a nie niepieniężnego.
Dyrektor izby skarbowej oraz WSA nie zgodzili się z bankiem. Uznali, że wkładem pieniężnym może być wyłącznie wpłata pieniędzy. Skoro bank przeniósł na kontrahenta swoje wierzytelności w zamian za akcje, to uzyskał przychód na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o CIT.
Tego samego zdania był Naczelny Sąd Administracyjny. Wskazał, że oprócz przekazania pieniędzy przez dłużnika wierzycielowi możliwe są również inne formy zapłaty. Nie jest nią jednak konwersja wierzytelności, jak chciała spółka.
NSA wyjaśnił, że konwersja wierzytelności oznacza zamianę ich na inne prawo majątkowe, ale nie jest to wniesienie wkładu pieniężnego. Wskazał, że również z art. 14 par. 4 kodeksu spó- łek handlowych wynika, iż konwersja wierzytelności na udziały nie ma charakteru pieniężnego.
Prawidłowo zatem WSA uznał, że bank otrzymał akcje w zamian za wkład niepieniężny.
ORZECZNICTWO
Wyrok NSA z 25 czerwca 2014 r., sygn. akt II FSK 1799/12. www.serwisy.gazetaprawna.pl/orzeczenia