statystyki

Kosztem jest tylko wydatek poniesiony

autor: Elżbieta Delert11.07.2014, 07:24; Aktualizacja: 11.07.2014, 07:46

Jeżeli przedsiębiorca rozliczający się metodą kasową nie zapłacił za dostawę lub usługę w danym roku podatkowym, to nie może go odliczyć w tym roku od przychodu, nawet gdy ma już fakturę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła podatnika, który prowadził działalność gospodarczą i rozliczał koszty uzyskania przychodu metodą kasową, czyli potrącał je tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione. Jej przeciwieństwem jest zasada memoriałowa polegająca na tym, że koszty są potrącalne tylko w roku podatkowym, którego dotyczą. Tę drugą zasadę stosują podatnicy prowadzący księgi rachunkowe oraz ci, którzy rozliczają się według podatkowej księgi przychodów i rozchodów, pod warunkiem że umożliwia ona wyodrębnienie kosztów odnoszących się tylko do danego roku.

Urząd kontroli skarbowej uznał, że podatnik zawyżył w 2005 r. koszt uzyskania przychodu, zaliczając do nich czynsz wynikający z faktur wystawionych przez zarząd komunalny za najem lokalu użytkowego. Z ustaleń urzędu wynikało, że podatnik wcale go nie opłacił w 2005 r. Nie mógł więc – zdaniem organu – zaliczyć niezapłaconego czynszu do kosztów.

Po bezskutecznym odwołaniu do Izby Skarbowej we Wrocławiu przedsiębiorca zaskarżył jej decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu. Nie zgadzał się z tym, że za datę poniesienia kosztów podatkowych można uznać jedynie dzień zapłaty, a nie dzień wystawienia faktury.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane