statystyki

Korekta możliwa mimo wyrejestrowania firmy

autor: Patrycja Dudek08.07.2014, 07:37; Aktualizacja: 08.07.2014, 08:46
umowa-zgoda

Naczelny Sąd Administracyjny przyznał, że nie ma przepisu, który umożliwiałby korektę faktury byłym wspólnikom spółki.źródło: ShutterStock

Byli wspólnicy zlikwidowanej spółki cywilnej mogą zmienić nie tylko deklarację, lecz także fakturę VAT – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła wspólników spółki cywilnej, którzy omyłkowo wykazali na fakturze i zapłacili VAT od sprzedaży nieruchomości. Transakcja ta podlegała zwolnieniu z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Wspólnicy zorientowali się, że zapłacili podatek nienależnie, gdy wyrejestrowali już spółkę. Chcieli skorygować fakturę, ale organ się na to nie zgodził.

Zarówno naczelnik urzędu, jak i dyrektor izby stwierdzili, że nie ma nadpłaty, bo wprawdzie art. 43 ust. 10 przewiduje zwolnienie, ale można z niego zrezygnować. Ponadto uznali, że nie ma podmiotu, który mógłby dokonać korekty faktury, ponieważ to spółka, a nie jej wspólnicy, była podatnikiem. A jej już nie ma. Organy stwierdziły, że co innego byłoby, gdyby chodziło o korektę deklaracji – ta byłaby możliwa, zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego (sygn. akt P 80/08).

Organy uznały, że korekta faktury to całkiem co innego, i nie ma przepisów, które by ją umożliwiały.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane