statystyki

Zwrot wydatków przez cesjonariusza podlega VAT

autor: Mariusz Szulc03.07.2014, 07:30; Aktualizacja: 03.07.2014, 08:53

Podatnik, który przelewa na rzecz innego podmiotu prawa i obowiązki wynikające z umowy, świadczy odpłatną usługę – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Potwierdził, że nie wystarczy nazwać zwróconych cedentowi przez cesjonariusza sum kaucją bądź depozytem. W rzeczywistości bowiem, zamiast pełnić funkcję zabezpieczenia umowy, mogą być one wynagrodzeniem za cesję.

Chodziło o spółkę, która zawarła przedwstępną umowę najmu lokali użytkowych. Wpłaciła z tego tytułu ponad 130 tys. zł depozytu gwarancyjnego. Został on zaliczony na poczet czynszu. Rok później spółka dokonała cesji praw i obowiązków wynikających z tej umowy na bank, a ten zobowiązał się zwrócić jej równowartość depozytu.

Następnie spółka znalazła kolejne lokale użytkowe, wynajęła je, wpłaciła kaucję (też zaliczoną na poczet czynszu), po czym znów odstąpiła swoje uprawnienia bankowi. Ten ostatecznie zwrócił jej pieniądze zarówno z tytułu kaucji, jak i depozytu.


Pozostało jeszcze 79% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane