statystyki

Więcej podróżnych korzysta z tax free

autor: Magdalena Majkowska27.06.2014, 07:16; Aktualizacja: 27.06.2014, 10:24
Maciej Czarnecki

Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstokuźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: materialy prasowe

Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Jest coraz popularniejsze. Już połowa dokumentów tax free obsługiwanych przez celników z polsko-białoruskich przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach jest zgłaszana przez sprzedawców i podróżnych przez internet. Dane za maj zebrane w całym kraju pokazują, że prawie 40 proc. wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Sprzedawcy zapisują w systemie dane z wystawianych przez siebie dokumentów. Natomiast podróżny, jeszcze przed przyjazdem na granicę, rejestruje dokument tax free na stronie: www.granica.gov.pl/TaxFree. Gdy pojawia się na granicy z towarem, funkcjonariusz celny pobiera jedynie z systemu zgłoszony wcześniej dokument, weryfikuje zgodność towaru oraz dane podróżnego z imiennym dokumentem tax free, a następnie potwierdza wywóz towaru.

Korzystanie z elektronicznego systemu ułatwiają podróżnym specjalne udogodnienia, takie jak m.in. zainstalowane na przejściach hotspoty z darmowym dostępem do strony internetowej: www.granica.gov.pl, oraz dodatkowe pasy odpraw m.in. w Kuźnicy i Bobrownikach dla podróżnych posiadających wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane