Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Podlaska Służba Celna wprowadziła dwa lata temu możliwość elektronicznego zgłaszania dokumentów tax free. Jak sprawdza się to rozwiązanie?

Jest coraz popularniejsze. Już połowa dokumentów tax free obsługiwanych przez celników z polsko-białoruskich przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach jest zgłaszana przez sprzedawców i podróżnych przez internet. Dane za maj zebrane w całym kraju pokazują, że prawie 40 proc. wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Na czym w praktyce polega korzystanie z elektronicznego systemu „Zwrot VAT dla podróżnych”?

Sprzedawcy zapisują w systemie dane z wystawianych przez siebie dokumentów. Natomiast podróżny, jeszcze przed przyjazdem na granicę, rejestruje dokument tax free na stronie: www.granica.gov.pl/TaxFree. Gdy pojawia się na granicy z towarem, funkcjonariusz celny pobiera jedynie z systemu zgłoszony wcześniej dokument, weryfikuje zgodność towaru oraz dane podróżnego z imiennym dokumentem tax free, a następnie potwierdza wywóz towaru.
Korzystanie z elektronicznego systemu ułatwiają podróżnym specjalne udogodnienia, takie jak m.in. zainstalowane na przejściach hotspoty z darmowym dostępem do strony internetowej: www.granica.gov.pl, oraz dodatkowe pasy odpraw m.in. w Kuźnicy i Bobrownikach dla podróżnych posiadających wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.

Jak można oceniać popularność samej usługi tax free?

Od kilku lat podlascy celnicy odnotowują systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT. Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę cieszą się niezmiennie elektronika, chemia gospodarcza i artykuły spożywcze.

Gdzie podróżni najczęściej się zaopatrują?

Z naszych obserwacji wynika, że zakupy robią głównie w przygranicznych sklepach bądź w centrach handlowych w miastach regionów położonych przy granicy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Służby Celnej z dwóch największych przejść granicznych w województwie podlaskim (w Kuźnicy i Bobrownikach) zarejestrowali ponad 230 tys. dokumentów tax free na łączna kwotę 200 mln zł. Na ich podstawie dokonało zakupów i wywiozło towar blisko 65 tys. podróżnych.

Jak te dane mają się do lat ubiegłych?

Towary o rekordowej wartości prawie miliarda złotych wywieźli w 2013 r. głównie obywatele Białorusi, przez przejścia graniczne położone w województwie podlaskim. Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej pracujący w granicznych oddziałach celnych zarejestrowali ponad milion dokumentów tax free od prawie 300 tys. podróżnych.
Dla porównania, w 2012 r. na przejściach granicznych województwa podlaskiego celnicy zarejestrowali ponad 750 tys. dokumentów tax free. Na podstawie tych dokumentów ponad 160 tys. podróżnych wywiozło na Białoruś kupione towary o łącznej wartości około 800 mln zł.