Obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT - mówi w wywiadzie dla DGP Maciej Czarnecki, rzecznik prasowy Izby Celnej w Białymstoku.

Podlaska Służba Celna wprowadziła dwa lata temu możliwość elektronicznego zgłaszania dokumentów tax free. Jak sprawdza się to rozwiązanie?

Reklama

Reklama
Jest coraz popularniejsze. Już połowa dokumentów tax free obsługiwanych przez celników z polsko-białoruskich przejść granicznych w Kuźnicy i Bobrownikach jest zgłaszana przez sprzedawców i podróżnych przez internet. Dane za maj zebrane w całym kraju pokazują, że prawie 40 proc. wszystkich zarejestrowanych rachunków w Polsce zostało zgłoszonych przez podróżnych i sprzedawców właśnie z wykorzystaniem drogi elektronicznej.

Na czym w praktyce polega korzystanie z elektronicznego systemu „Zwrot VAT dla podróżnych”?

Sprzedawcy zapisują w systemie dane z wystawianych przez siebie dokumentów. Natomiast podróżny, jeszcze przed przyjazdem na granicę, rejestruje dokument tax free na stronie: www.granica.gov.pl/TaxFree. Gdy pojawia się na granicy z towarem, funkcjonariusz celny pobiera jedynie z systemu zgłoszony wcześniej dokument, weryfikuje zgodność towaru oraz dane podróżnego z imiennym dokumentem tax free, a następnie potwierdza wywóz towaru.
Korzystanie z elektronicznego systemu ułatwiają podróżnym specjalne udogodnienia, takie jak m.in. zainstalowane na przejściach hotspoty z darmowym dostępem do strony internetowej: www.granica.gov.pl, oraz dodatkowe pasy odpraw m.in. w Kuźnicy i Bobrownikach dla podróżnych posiadających wyłącznie elektroniczne zgłoszenia.

Jak można oceniać popularność samej usługi tax free?

Od kilku lat podlascy celnicy odnotowują systematyczny wzrost zainteresowania podróżnych spoza UE zakupami w Polsce i możliwością odzyskania zapłaconego od nich VAT. Największym zainteresowaniem wśród cudzoziemców przekraczających polsko-białoruską granicę cieszą się niezmiennie elektronika, chemia gospodarcza i artykuły spożywcze.

Gdzie podróżni najczęściej się zaopatrują?

Z naszych obserwacji wynika, że zakupy robią głównie w przygranicznych sklepach bądź w centrach handlowych w miastach regionów położonych przy granicy. Tylko w pierwszym kwartale tego roku funkcjonariusze Służby Celnej z dwóch największych przejść granicznych w województwie podlaskim (w Kuźnicy i Bobrownikach) zarejestrowali ponad 230 tys. dokumentów tax free na łączna kwotę 200 mln zł. Na ich podstawie dokonało zakupów i wywiozło towar blisko 65 tys. podróżnych.

Jak te dane mają się do lat ubiegłych?

Towary o rekordowej wartości prawie miliarda złotych wywieźli w 2013 r. głównie obywatele Białorusi, przez przejścia graniczne położone w województwie podlaskim. Funkcjonariusze podlaskiej Służby Celnej pracujący w granicznych oddziałach celnych zarejestrowali ponad milion dokumentów tax free od prawie 300 tys. podróżnych.
Dla porównania, w 2012 r. na przejściach granicznych województwa podlaskiego celnicy zarejestrowali ponad 750 tys. dokumentów tax free. Na podstawie tych dokumentów ponad 160 tys. podróżnych wywiozło na Białoruś kupione towary o łącznej wartości około 800 mln zł.