statystyki

Kiedy prawnik może pomniejszyć firmowy przychód o koszt aplikacji

autor: Mariusz Szulc02.07.2014, 07:40; Aktualizacja: 02.07.2014, 07:42
Prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Zdaniem organów podatkowych koszty aplikacji prawniczych nie mogą być potrącone.

Po ukończeniu aplikacji wielu prawników decyduje się na indywidualną praktykę, co oznacza, że stają się przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą. Ponieważ bez odpowiednich kwalifikacji nie mogliby być adwokatami czy radcami, uważają, że wydatki na naukę mają związek z uzyskiwanymi przychodami, w związku z czym mogą być kosztem podatkowym. Fiskus jest jednak odmiennego zdania, a wiele sądów administracyjnych się z nim zgadza.

Problem radców

Stanowisko organów podatkowych jest konsekwentne, a dowodem na to są liczne interpretacje indywidualne. We wniosku o jedną z nich radca prawny wyjaśnił, że odbywał aplikację w latach 2009–2012, a 8 kwietnia 2013 r. złożył ślubowanie i uzyskał uprawnienia zawodowe. Następnie w marcu 2014 r. już jako przedsiębiorca otworzył własną kancelarię. Planował rozliczyć w ramach firmy wydatki, jakie poniósł w związku z aplikacją.


Pozostało jeszcze 95% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane