statystyki

Opłaty dodatkowe związane z udzieleniem pożyczki są zwolnione z VAT

autor: Elżbieta Delert01.07.2014, 07:28; Aktualizacja: 01.07.2014, 11:06

Przygotowanie umowy, badanie zdolności kredytowej klienta, restrukturyzacja zadłużenia, wydawanie zaświadczeń oraz czynności monitujące są elementami usługi kompleksowej i w związku z tym są opodatkowane tak jak ona – stwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się finansowaniem zakupu maszyn i urządzeń, leasingiem i udzielaniem pożyczek. W związku z tymi ostatnimi spółka pobiera od pożyczkobiorcy opłaty dodatkowe, pod którymi kryje się: opłata przygotowawcza, opłata za restrukturyzację pożyczki, za wydanie zaświadczenia o pożyczce, za czynności monitujące.

Spółka spytała Izbę Skarbową w Warszawie, czy są one opodatkowane, czy zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt 40 ustawy o VAT. Przepisy te dotyczą m.in. czynności związanych z udzielaniem pożyczek pieniężnych oraz zarządzaniem nimi. Izba odpowiedziała, że zwolniona z VAT może być tylko opłata przygotowawcza pobierana za przygotowanie umowy oraz badanie zdolności kredytowej i wymaganej dokumentacji. Pozostałe opłaty dodatkowe nie służą udzieleniu pożyczki i jako usługi niezależne nie mogą być, jak ona, zwolnione z podatku – stwierdziła izba.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane