statystyki

Opłaty dodatkowe związane z udzieleniem pożyczki są zwolnione z VAT

autor: Elżbieta Delert01.07.2014, 07:28; Aktualizacja: 01.07.2014, 11:06

Przygotowanie umowy, badanie zdolności kredytowej klienta, restrukturyzacja zadłużenia, wydawanie zaświadczeń oraz czynności monitujące są elementami usługi kompleksowej i w związku z tym są opodatkowane tak jak ona – stwierdził NSA.

Sprawa dotyczyła spółki zajmującej się finansowaniem zakupu maszyn i urządzeń, leasingiem i udzielaniem pożyczek. W związku z tymi ostatnimi spółka pobiera od pożyczkobiorcy opłaty dodatkowe, pod którymi kryje się: opłata przygotowawcza, opłata za restrukturyzację pożyczki, za wydanie zaświadczenia o pożyczce, za czynności monitujące.

Spółka spytała Izbę Skarbową w Warszawie, czy są one opodatkowane, czy zwolnione z podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i pkt 40 ustawy o VAT. Przepisy te dotyczą m.in. czynności związanych z udzielaniem pożyczek pieniężnych oraz zarządzaniem nimi. Izba odpowiedziała, że zwolniona z VAT może być tylko opłata przygotowawcza pobierana za przygotowanie umowy oraz badanie zdolności kredytowej i wymaganej dokumentacji. Pozostałe opłaty dodatkowe nie służą udzieleniu pożyczki i jako usługi niezależne nie mogą być, jak ona, zwolnione z podatku – stwierdziła izba.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane