statystyki

Czy każde wsparcie finansowe trzeba zgłosić fiskusowi

autor: Łukasz Zalewski10.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2014, 08:16
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Darowizny i pożyczki od członków najbliższej rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak po spełnieniu ustawowych warunków.

Czy darowizna dla konkubiny będzie opodatkowana?

Mężczyzna mieszka z konkubiną od trzech lat. Zamierza jej przekazać na konto 15 tys. zł, żeby mogła kupić sobie używane auto. Czy fiskus może potraktować to jako darowiznę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Pieniądze

Pieniądze

źródło: ShutterStock

Darowizna między osobami niespokrewnionymi (a więc np. między konkubentami) przekraczająca 4902 zł jest opodatkowana na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W praktyce takie osoby powinny spisać umowę darowizny, ale jeśli jej nie ma, to i tak przyjmuje się, że została ona zawarta. Podatek ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 14 i 15 ustawy, czyli w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczany jest nabywca, oraz wysokości przekazanej kwoty. Podatek ustala się od nadwyżki ponad kwotę wolną wynikającą z art. 15 ustawy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane