statystyki

Czy każde wsparcie finansowe trzeba zgłosić fiskusowi

autor: Łukasz Zalewski10.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 10.06.2014, 08:16
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Darowizny i pożyczki od członków najbliższej rodziny są zwolnione z podatku od spadków i darowizn oraz od czynności cywilnoprawnych. Dzieje się tak po spełnieniu ustawowych warunków.

Czy darowizna dla konkubiny będzie opodatkowana?

Mężczyzna mieszka z konkubiną od trzech lat. Zamierza jej przekazać na konto 15 tys. zł, żeby mogła kupić sobie używane auto. Czy fiskus może potraktować to jako darowiznę podlegającą opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Pieniądze

Pieniądze

źródło: ShutterStock

Darowizna między osobami niespokrewnionymi (a więc np. między konkubentami) przekraczająca 4902 zł jest opodatkowana na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. W praktyce takie osoby powinny spisać umowę darowizny, ale jeśli jej nie ma, to i tak przyjmuje się, że została ona zawarta. Podatek ustala się zgodnie z zasadami określonymi w art. 14 i 15 ustawy, czyli w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczany jest nabywca, oraz wysokości przekazanej kwoty. Podatek ustala się od nadwyżki ponad kwotę wolną wynikającą z art. 15 ustawy.


Pozostało jeszcze 87% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane