statystyki

Podatek od nieruchomości: Sieci wewnątrz budynków nie są budowlą

autor: Elżbieta Delert26.06.2014, 07:30; Aktualizacja: 26.06.2014, 08:48
dom, nieruchomość

Nieruchomośćźródło: ShutterStock

Przedmiotem opodatkowania jest budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi. Nie można więc od tych ostatnich pobierać odrębnej daniny – orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

Sprawa dotyczyła spółki telekomunikacyjnej z Gdańska, której prezydent miasta zarzucił zaniżenie wartości budowli wykazanych w deklaracji na podatek od nieruchomości za 2006 r. Stwierdził, że spółka nie uwzględniła w niej sieci telekomunikacyjnej znajdującej się wewnątrz budynków i służącej do zaspokajania potrzeb mieszkańców miasta. Gdy spółka odmówiła korekty deklaracji, prezydent nakazał jej dopłacenie podatku.

Spółka odwołała się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Szczecinie. Nie zgadzała się z prezydentem miasta, że urządzenia i kable telekomunikacyjne służące do zaspokajania potrzeb mieszkańców są budowlą.

SKO utrzymało jednak w mocy decyzję prezydenta. Potwierdziło, że kable światłowodowe stanowią sieć telekomunikacyjną będącą budowlą i że spółka musi zapłacić od nich podatek.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane