statystyki

PCC i opłaty sądowe nie są dla firmy kosztem

autor: Patrycja Dudek23.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 23.06.2014, 11:10
złotówki, pieniądze,

złotówki, pieniądze,źródło: ShutterStock

Spółka podwyższająca swój kapitał zakładowy nie odliczy zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej ani opłaty za wypisy aktu notarialnego – stwierdził dyrektor bydgoskiej izby skarbowej.

Spółka, która wystąpiła w tej sprawie o interpretację, nie miała wątpliwości, że wkłady na kapitał zakładowy nie są przychodem podatkowym. Twierdziła jednak, że istnieje związek między podwyższeniem kapitału a zwiększeniem przychodu do opodatkowania w przyszłości. Argumentowała też, że skoro wydatki związane z podwyższeniem kapitału nie są wymienione wprost w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to mogą być kosztem uzyskania przychodu zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1.

Nie zgodził się z nią dyrektor bydgoskiej izby. Stwierdził, że skoro wkłady na pokrycie kapitału zakładowego nie są przychodem podatkowym spółki (12 ust. 4 pkt 4), to wydatki z nimi związane również nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy).


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane