statystyki

PCC i opłaty sądowe nie są dla firmy kosztem

autor: Patrycja Dudek23.06.2014, 07:20; Aktualizacja: 23.06.2014, 11:10
złotówki, pieniądze,

złotówki, pieniądze,źródło: ShutterStock

Spółka podwyższająca swój kapitał zakładowy nie odliczy zapłaconego podatku od czynności cywilnoprawnych, taksy notarialnej ani opłaty za wypisy aktu notarialnego – stwierdził dyrektor bydgoskiej izby skarbowej.

Spółka, która wystąpiła w tej sprawie o interpretację, nie miała wątpliwości, że wkłady na kapitał zakładowy nie są przychodem podatkowym. Twierdziła jednak, że istnieje związek między podwyższeniem kapitału a zwiększeniem przychodu do opodatkowania w przyszłości. Argumentowała też, że skoro wydatki związane z podwyższeniem kapitału nie są wymienione wprost w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to mogą być kosztem uzyskania przychodu zgodnie z ogólną zasadą wynikającą z art. 15 ust. 1.

Nie zgodził się z nią dyrektor bydgoskiej izby. Stwierdził, że skoro wkłady na pokrycie kapitału zakładowego nie są przychodem podatkowym spółki (12 ust. 4 pkt 4), to wydatki z nimi związane również nie mogą stanowić kosztu uzyskania przychodu (w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy).


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane