Zakup lokalu na wynajem nie jest własnym celem mieszkaniowym

autor: Łukasz Zalewski20.06.2014, 07:07; Aktualizacja: 20.06.2014, 08:35

Podatnik, który za pieniądze ze sprzedaży działki kupi kilka lokali, by je następnie wynajmować, musi zapłacić podatek od dochodu ze zbycia gruntu – orzekł WSA w Łodzi.

Wyrok dotyczy podatniczki, która w 2010 r. dostała w spadku działkę, a półtora roku później ją sprzedała. Za pieniądze ze sprzedaży kupiła w 2012 r. trzy mieszkania w stanie deweloperskim, i następnie je wykończyła.

Podatniczka twierdziła, że kupiła je na własne cele mieszkaniowe, ale z powodu trudnej sytuacji życiowej (utrata pracy, utrzymanie córki, niski dochód z pracy) musiała je wynająć. Sama natomiast zamieszkała w domu jednorodzinnym otrzymanym w spadku po rodzicach.

We wniosku o interpretację napisała, że w przyszłości zamierza przeznaczyć kupione lokale na cele mieszkaniowe – własne i córki. Spytała więc izbę skarbową, czy dochód ze sprzedaży działki przeznaczony na zakup tych mieszkań i ich wykończenie jest zwolniony z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • matitalolo(2014-06-20 22:26) Zgłoś naruszenie 10

    Peerel wiecznie żywy i ma się dobrze.

    Odpowiedz
  • Parawan(2014-06-21 18:13) Zgłoś naruszenie 01

    Czasem lepiej przy wszelkich operacjach mieszkaniowych skorzystać jeśli nie z usług, to chociaż porady doświadczonego pośrednika. Też miałem swego czasu niejasną sytuację z najmem kamienicy w Kujawsko-Pomorskim i wahałem się. Ostatecznie skorzystałem z usług biura nieruchomości Olimp. Po jakimś czasie okazało się, że jakbym całą operację przeprowadził na własną rękę, to wpakowałbym się w niemałe tarapaty. Zwykle lepiej wydać jakąś sumę, bo spokój nie ma ceny.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane