statystyki

Przychód ze spółki także po jej likwidacji

autor: Magdalena Majkowska13.06.2014, 07:27; Aktualizacja: 13.06.2014, 08:32
Podatki

Wątpliwości miał jeden z dwóch byłych wspólników spółki cywilnej.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli doszło do rozwiązania firmy, to były wspólnik otrzymujący dopłatę przy podziale majątku musi się rozliczyć jak przedsiębiorca.

Takich wyjaśnień udzieliła bydgoska izba skarbowa. Wątpliwości miał jeden z dwóch byłych wspólników spółki cywilnej. Po jej likwidacji do podziału (po połowie) zostały trzy nieruchomości użytkowe. Ponieważ wspólnicy nie mogli się porozumieć w tej sprawie, spór o podział trafił do sądu.

Jeden z nich spytał izbę skarbową, czy będzie od musiał zapłacić podatek, jeśli w wyniku zniesienia współwłasności otrzyma dopłatę od byłego wspólnika. Dyrektor izby skarbowej odpowiedział, że tak i że będzie to przychód z działalności gospodarczej.

Podkreślił, że do tego źródła jest zaliczana każda kwota należna w związku z prowadzoną działalnością (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Dotyczy to wszelkich przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) – zarówno używanych aktualnie, jak i uzyskanych ze sprzedaży mienia wycofanego z firmy z różnych względów, w tym z powodu jej likwidacji. Przychód nie wystąpi jedynie, jeśli między wycofaniem z firmy a sprzedażą upłynęło sześć miesięcy (okres ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, do dnia ich zbycia).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane