statystyki

Przychód ze spółki także po jej likwidacji

autor: Magdalena Majkowska13.06.2014, 07:27; Aktualizacja: 13.06.2014, 08:32
Podatki

Wątpliwości miał jeden z dwóch byłych wspólników spółki cywilnej.źródło: ShutterStock

Nawet jeśli doszło do rozwiązania firmy, to były wspólnik otrzymujący dopłatę przy podziale majątku musi się rozliczyć jak przedsiębiorca.

Takich wyjaśnień udzieliła bydgoska izba skarbowa. Wątpliwości miał jeden z dwóch byłych wspólników spółki cywilnej. Po jej likwidacji do podziału (po połowie) zostały trzy nieruchomości użytkowe. Ponieważ wspólnicy nie mogli się porozumieć w tej sprawie, spór o podział trafił do sądu.

Jeden z nich spytał izbę skarbową, czy będzie od musiał zapłacić podatek, jeśli w wyniku zniesienia współwłasności otrzyma dopłatę od byłego wspólnika. Dyrektor izby skarbowej odpowiedział, że tak i że będzie to przychód z działalności gospodarczej.

Podkreślił, że do tego źródła jest zaliczana każda kwota należna w związku z prowadzoną działalnością (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Dotyczy to wszelkich przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) – zarówno używanych aktualnie, jak i uzyskanych ze sprzedaży mienia wycofanego z firmy z różnych względów, w tym z powodu jej likwidacji. Przychód nie wystąpi jedynie, jeśli między wycofaniem z firmy a sprzedażą upłynęło sześć miesięcy (okres ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, do dnia ich zbycia).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane