Nawet jeśli doszło do rozwiązania firmy, to były wspólnik otrzymujący dopłatę przy podziale majątku musi się rozliczyć jak przedsiębiorca.
Nawet jeśli doszło do rozwiązania firmy, to były wspólnik otrzymujący dopłatę przy podziale majątku musi się rozliczyć jak przedsiębiorca.
Takich wyjaśnień udzieliła bydgoska izba skarbowa. Wątpliwości miał jeden z dwóch byłych wspólników spółki cywilnej. Po jej likwidacji do podziału (po połowie) zostały trzy nieruchomości użytkowe. Ponieważ wspólnicy nie mogli się porozumieć w tej sprawie, spór o podział trafił do sądu.
Jeden z nich spytał izbę skarbową, czy będzie od musiał zapłacić podatek, jeśli w wyniku zniesienia współwłasności otrzyma dopłatę od byłego wspólnika. Dyrektor izby skarbowej odpowiedział, że tak i że będzie to przychód z działalności gospodarczej.
Podkreślił, że do tego źródła jest zaliczana każda kwota należna w związku z prowadzoną działalnością (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT). Dotyczy to wszelkich przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych) – zarówno używanych aktualnie, jak i uzyskanych ze sprzedaży mienia wycofanego z firmy z różnych względów, w tym z powodu jej likwidacji. Przychód nie wystąpi jedynie, jeśli między wycofaniem z firmy a sprzedażą upłynęło sześć miesięcy (okres ten liczy się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności, do dnia ich zbycia).
Dyrektor IS w Bydgoszczy podkreślił, że odpłatne zbycie to nie tylko sprzedaż i zamiana, lecz także wszelkie inne przypadki przeniesienia własności. Zdaniem organu podatnik, otrzymując dopłatę, dokona odpłatnego zbycia swojego udziału w nieruchomości, która przypadnie drugiemu wspólnikowi.
Kwota dopłaty będzie przychodem z pozarolniczej działalności gospodarczej, który należy pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu, ustalone według reguł określonych w art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT – wyjaśnił dyrektor izby.
Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 27 maja 2014 r., nr ITPB1/415-295/14/AD
Dalszy ciąg materiału pod wideo
Powiązane
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama