statystyki

Konta bankowe: Egzekucja przed decyzją o rozłożeniu na raty przedwczesna

autor: Patrycja Dudek, Piotr Dziubak13.06.2014, 07:26; Aktualizacja: 13.06.2014, 08:36
Podatki

Sprawa rozpatrywana dotyczyła podatniczki, która odziedziczyła w spadku mieszkanie.źródło: ShutterStock

Urząd skarbowy nie może zająć konta bankowego, jeżeli w tym czasie podatnik czeka jeszcze na ostateczne rozstrzygnięcie co do rozłożenia mu daniny na raty – wynika z najnowszych wyroków NSA.

Sprawa rozpatrywana wczoraj dotyczyła podatniczki, która odziedziczyła w spadku mieszkanie. Gdy dostała decyzję ustalającą wysokość podatku od spadków i darowizn, wpłaciła połowę. Resztę chciała mieć rozłożoną na raty. Ordynacja podatkowa przewiduje taką możliwość w sytuacjach uzasadnionych interesem publicznym lub ważnym interesem podatnika.

Kobieta zwróciła się w tej sprawie do naczelnika Urzędu Skarbowego w Łodzi. Z kolei naczelnik wystąpił o zgodę do prezydenta miasta, bo choć podatek pobiera urząd skarbowy, to kwota należy się miastu.

Po około 20 dniach oczekiwania podatniczka dostała list od prezydenta Łodzi z informacją o terminie płatności i wysokości pierwszej raty. Dalszy harmonogram spłat miał przyjść pocztą, wraz z pozytywną decyzją naczelnika US.


Pozostało jeszcze 82% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane