statystyki

Dywidenda rzeczowa jest opodatkowana VAT

autor: Patrycja Dudek09.06.2014, 07:35; Aktualizacja: 09.06.2014, 08:24

Spółka, która przekazuje udziałowcom nieruchomość w ramach podziału zysku, musi zapłacić podatek od towarów i usług – orzekł NSA. Sąd uznał, że w rozpatrywanej sprawie nie będzie też mowy o zwolnieniu przewidzianym dla dostawy budynków.

Wyrok dotyczy spółki będącej właścicielem budynku biurowego i prawa użytkowania wieczystego gruntu. Spółka zamierzała przekazać udziałowcom nieruchomość w formie dywidendy. Następnie udziałowcy mieliby wydzierżawić biurowiec tej samej spółce w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.

We wniosku o interpretację spółka podała, że kupiła nieruchomość, a następnie poniosła nakłady na ulepszenie budynku sięgające niemal 70 proc. jego wartości. Poinformowała, że przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku naliczonego zarówno przy nabyciu, jak i przy modernizacji. Podkreśliła przy tym, że nieruchomość w stanie ulepszonym jest wykorzystywana wyłącznie na potrzeby spółki przez co najmniej pięć lat.

Spółka zakładała, że wypłata dywidendy w tej formie nie będzie opodatkowana, bo nie spełnia podstawowego warunku z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Nie miała być bowiem przekazana na cele osobiste udziałowców, lecz na cele związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Ponadto – wskazywała – art. 7 ust. 2 stosuje się do towarów nabytych, a spółka de facto wytworzyła budynek, o czym świadczą wydatki poniesione przez nią na modernizację.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane