statystyki

Wypłata z zysku i obniżenie kapitału nie tworzą przychodu

autor: Patrycja Dudek24.07.2014, 07:19; Aktualizacja: 24.07.2014, 09:20
Dywidenda

Dywidendaźródło: ShutterStock

Odsetki od pożyczki zaciągniętej na sfinansowanie wypłaty dywidendy bądź obniżenia kapitału w spółce nie są kosztem podatkowym – potwierdził NSA.

Chodziło o spółkę akcyjną, która planowała wypłatę zysku z bieżącego roku oraz z lat ubiegłych. Nie wykluczała też obniżenia kapitału zakładowego, co również wiązałoby się z wypłatą kwot należnych akcjonariuszom. W tych celach zaciągnęła pożyczkę, a odsetki od niej chciała odliczyć od przychodu.

Twierdziła, że pożyczka będzie służyć zapewnieniu jej dalszego funkcjonowania. Tym samym będzie spełniony warunek, zgodnie z którym kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów (art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Wskazywała, że art. 16 ustawy nie wyłącza z kosztów podatkowych odsetek od takiej pożyczki.

Nie zgodził się z tym dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie. Stwierdził, że wypłata dywidendy w ogóle nie powoduje powstania źródła przychodu ani jego zabezpieczenia. Skoro nie ma przychodu, to nie ma też i kosztu.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Porkins(2014-07-24 11:55) Zgłoś naruszenie 00

    Idiotyczny nagłówek, sugerujący, że otrzymujący wypłatę z zysku/obniżenia kapitału, ma możliwość nie rozpoznać przychodu.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane