statystyki

Nie zawsze trzeba udowodnić status nierezydenta

autor: Krzysztof Antosik29.05.2014, 07:12; Aktualizacja: 29.05.2014, 08:23

Certyfikat rezydencji jest aktualny tak długo, jak długo nie zmieni się stan faktyczny, czyli miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła polskiego wydawnictwa, które wypłaca zagranicznym twórcom oraz agencjom literackim należności z tytułu nabycia praw autorskich lub korzystania z licencji do wydawania książek. Kontrahenci ci nie mają w Polsce miejsca zamieszkania ani siedziby. Spółka musi jako płatnik potrącić od wypłacanych należności zryczałtowany podatek dochodowy – zasadniczo w wysokości 20 proc. Jeśli jednak zastosowanie mają odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to może pobrać podatek według obniżonej stawki lub nie pobrać go wcale. Warunkiem jest, że posiada certyfikat rezydencji – zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie kontrahenta wydane przez władze podatkowe w jego kraju (kraju rezydencji).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane