statystyki

Nie zawsze trzeba udowodnić status nierezydenta

autor: Krzysztof Antosik29.05.2014, 07:12; Aktualizacja: 29.05.2014, 08:23

Certyfikat rezydencji jest aktualny tak długo, jak długo nie zmieni się stan faktyczny, czyli miejsce zamieszkania lub siedziba podatnika – orzekł NSA.

Sprawa dotyczyła polskiego wydawnictwa, które wypłaca zagranicznym twórcom oraz agencjom literackim należności z tytułu nabycia praw autorskich lub korzystania z licencji do wydawania książek. Kontrahenci ci nie mają w Polsce miejsca zamieszkania ani siedziby. Spółka musi jako płatnik potrącić od wypłacanych należności zryczałtowany podatek dochodowy – zasadniczo w wysokości 20 proc. Jeśli jednak zastosowanie mają odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, to może pobrać podatek według obniżonej stawki lub nie pobrać go wcale. Warunkiem jest, że posiada certyfikat rezydencji – zaświadczenie o miejscu zamieszkania lub siedzibie kontrahenta wydane przez władze podatkowe w jego kraju (kraju rezydencji).


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane