statystyki

Czemu służy certyfikat rezydencji

autor: Mariusz Szulc07.10.2013, 07:17; Aktualizacja: 07.10.2013, 08:28
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Polscy przedsiębiorcy wypłacający za granicę należności z tytułu np. licencji czy też odsetek powinni pobrać od nich, co do zasady, zryczałtowany PIT lub CIT w wysokości określonej w ustawach o podatkach dochodowych. Mogą zastosować niższą stawkę określoną w umowach międzynarodowych, o ile mają dokument poświadczający, że ich partner biznesowy płaci daninę za granicą. Chodzi właśnie o certyfikat rezydencji.

Zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych od osiągniętych w Polsce przez zagraniczne podmioty niektórych przychodów polski kontrahent powinien pobrać podatek u źródła. Potrąci go przy wypłacie wynagrodzenia, np. z tytułu działalności artystycznej i sportowej, praw autorskich i praw pokrewnych, praw do wynalazków, znaków towarowych i wzorów zdobniczych (w tym ze sprzedaży takich praw), za użytkowanie urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego i za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej. Obowiązuje on też przy wypłacie: odsetek od pożyczek (w przypadku osób fizycznych są tu wyjątki), wynagrodzenia za usługi doradcze, księgowe, prawne i marketingowe, przychodów uzyskanych przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej czy też opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w polskich portach przez zagraniczne firmy.


Pozostało jeszcze 89% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane