statystyki

Kontrola skarbowa: Kto powoła się na nieopodatkowaną pożyczkę musi zapłacić

autor: Krzysztof Antosik20.05.2014, 07:33; Aktualizacja: 20.05.2014, 08:51
pieniądze-finanse-złoty

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Kto w trakcie kontroli powoła się na pożyczkę, od której wcześniej nie zapłacił podatku, musi uiścić go według sankcyjnej stawki. Nie ma znaczenia, że pieniądze pożyczył ponad pięć lat temu – orzekł NSA.

Wyrok zapadł w sprawie podatnika, wobec którego w 2010 r. urząd kontroli skarbowej wszczął postępowanie w sprawie nieujawnionych dochodów. Kontrolowany powołał się na pożyczkę z 2003 r., czyli sprzed siedmiu lat, od której nie złożył deklaracji ani nie wpłacił należnego podatku. Z tego powodu urząd wymierzył mu w 2010 r. podatek w wysokości 20 proc., zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy o PCC.

Podatnik odwołał się od decyzji urzędu, ale bezskutecznie. W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu uzasadniał, że kontrola urzędu miała pierwotnie dotyczyć zobowiązań w podatku dochodowym. Dlatego podejmowanie decyzji w zakresie PCC przekraczało zakres kontroli. Zwracał też uwagę na to, że zobowiązanie z tytułu pożyczki zaciągniętej w 2003 r. już się przedawniło. Dlatego – twierdził – art. 3 ust. 1 pkt 4 ustawy PCC, który pozwala pobierać 20-proc. podatek, jest niezgodny z konstytucją.

WSA oddalił skargę podatnika. Orzekł, że powołanie się na czynność cywilnoprawną, która nie została zgłoszona ani opodatkowana w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym upłynął termin płatności, powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje na nowo. Nie można więc mówić o przedawnieniu.


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (7)

  • PL(2014-05-20 09:47) Zgłoś naruszenie 00

    Uważam, że Rząd w ten sposób okrada obywateli. Dlaczego moje dzieci pożyczając ode mnie większą kwotę musza płacić podatek. Ja te pieniądze zarobiłam i już raz zapłaciłam od nich podatek. Jeżeli mam dzieci min. pracowałam po to, aby Ich wspomóc. Jakim prawem ktoś mi każe płacić kilka podatków o jednych pieniędzy. Niestety, faktycznie Polacy to debile jak dają się tak okradać.

    Odpowiedz
  • Vik(2014-05-20 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    do PL - nie używaj brzydkich słów i Nas nie obrażaj, zwłaszcza, że nie znasz się na przepisach prawa. Akurat w tym konkretnym podatku, możesz pożyczać swoim dzieciom miliony - pożyczki dla dzieci i innych z najbliższej rodziny są zwolnione, jeśli spełni się warunki z ustawy- czyli zgłosi się w terminie i złoży deklaracje. (zanim coś napiszesz poczytaj sobie).

    Odpowiedz
  • pl(2014-05-20 11:40) Zgłoś naruszenie 00

    do Vik- to nie są "brzydkie słowa" tylko prawda. Gdyby kolejni rządzący nie kradli np. przekręt z drogami (wysadzili firmy) zrobili to w białych rękawiczkach itp. wprowadziliby przejrzyste przepisy, nie oszukiwaliby przedsiębiorców itd. prawo nie działałoby wstecz, to w naszym kraju żyłoby się lepiej. Jeżeli dzieci pożyczają od rodziców pieniądze, to nikogo nie powinno interesować. Dojdzie do tego, że będą się tłumaczyć z ilości wizyt u rodziców i płacić od tego podatek. Aż tak dotknęło?

    Odpowiedz
  • Dina(2014-05-21 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    Weście się ,za Jarusia Kaczyńskiego,wiadomo o co chodzi.

    Odpowiedz
  • sssssssss(2014-05-30 14:52) Zgłoś naruszenie 00

    jak macie legalne dochody to jako darczyńcy/pożyczkodawcy nie macie się czego bać. dziwi mnie komentarz osoby, która nie może darować bratu pieniędzy, bo ma nielegalne dochody i stroi fochy, że nie może i przez to brat będzie poszkodowany... ech ludzie. a pożyczki właśnie po to trzeba zgłaszać, żeby mieć czyste konto i udokumentowany przychód majatkowy. us nie wszczyna postępowania z automatu wobe wszystkich tylko wobec tych nieuczciwych

    Odpowiedz
  • zniesmaczona(2014-05-21 12:57) Zgłoś naruszenie 00

    Dina do lekarza i przestań prowadzic tu kampanię wyborczą POprostu! Jasne?
    Jak nie masz nic merytorycznie do powiedzenia to ręce precz od klawiatury!

    Wracając do meritum sprawy to faktycznie tak wygląda, że darowując najblizszym duże kwoty, a duże kwoty dla US to juz kikanaście tysięcy, mamy zagwarantowane prześwietlenie naszych przychodów i wydatków!

    Odpowiedz
  • Obywatel X(2014-05-20 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    Do Vik: żaden normalny człowiek nie idzie do Urzędu Skarbowego zgłosić pożyczki od rodzica co skutkuje tym że jak ma postępowanie z nieujawnionych to musi zapłacić od pożyczki 20%. Druga sprawa: żaden normalny człowiek nie zggłasza pożyczki od rodzica do Urzędu Skarbowego wiedząc o tym że rodzic będzie miał z automatu postępowanie z art. 20 ust. 3 czyli nieujawnione. Ten sam problem mam w tej chwili: chcę darować bratu 200 tys. zł, żeby było to bez podatku mój brat musiałby to zgłosić w przeciągu 6 miesięcy do US. Wtedy oczywiście mój brat nie będzie płacić podatku ale za to ja będę miał postępowanie o nieujawnione i zapłacę 75% od tej kwoty i od wszystkich innych innych wydatków w danym roku. Tak właśnie wygląda w rzeczywistości nieopodatkowanie darowizn/pożyczek dla I grupy. Takie zgłoszenia są podstawą do wszczęcia postępowania wobec darczyńcy. A wiadomo że nikt nie chce narażać swoich najbliższych.

    Odpowiedz