Wynagrodzenie można pomniejszyć o 50-proc. koszty uzyskania przychodu tylko za okres, kiedy faktycznie wykonywana jest praca twórcza – stwierdziła bydgoska izba skarbowa.



Chodziło o spółkę zatrudniającą dwóch programistów komputerowych. Wynagrodzenie wypłacała im głównie za przeniesienie praw autorskich do nowych kodów źródłowych, które tworzyli. Prowadziła także ewidencję czasu ich pracy, w której wyszczególniała obowiązki twórcze pracowników, jak też inne.
Spółka spytała izbę skarbową, czy zatrudniani przez nią programiści mają prawo do podwyższonych, 50-proc. kosztów uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT. Chciała się też upewnić, czy może je stosować do wynagrodzenia za czas urlopu oraz za okres przerw na posiłek i innych przestojów w pracy.
Sądziła, że powinna odliczać 50-proc. koszty, skoro z ewidencji będzie wynikać, ile czasu programiści przeznaczają na pracę twórczą, a ile na inne czynności.
Izba skarbowa uznała inaczej. Wyjaśniła, że podwyższone koszty podatkowe stosuje się tylko do części wynagrodzenia wypłacanej za okres, kiedy pracownik rzeczywiście wykonuje pracę twórczą. Do pieniędzy wypłacanych za okresy, kiedy jest niezdolny do pracy albo przebywa na urlopie, należy stosować zryczałtowane koszty, właściwe dla pracowników na etacie – podsumowała izba.
Interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 kwietnia 2014 r., nr ITPB2/415-61/14/IB