Resort planuje w końcu uregulowanie zasad opodatkowania prywatnego użytku samochodów służbowych. Chce też – przymuszony wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – uporządkować sprawę opodatkowania dochodów z nieujawnionych źródeł. Pojawi się też zachęta dla konsumentów – loteria paragonowa.
ikona lupy />
Plany Ministerstwa Finansów zmierzające do poprawy przestrzegania przepisów podatkowych / Dziennik Gazeta Prawna
Dziennik Gazeta Prawna przygotował zestawienie najważniejszych spośród 43 zadań, które na ten i przyszły rok postawiło sobie do realizacji Ministerstwo Finansów.
We wczorajszym wydaniu DGP opisaliśmy zmiany zapowiedziane przez ministra Mateusza Szczurka na konferencji prasowej. Najistotniejsze z nich to: utworzenie centralnego rejestru dłużników, loteria paragonowa dla konsumentów, niższe odsetki od zaległości dla dobrych podatników, a wyższe dla złych.
W dzisiejszym zestawieniu zebraliśmy zmiany, których w najbliższym czasie mogą się spodziewać podatnicy. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na planowane zmiany dotyczące wysokości odsetek za zwłokę oraz kontaktów online z administracją.
Podatnicy z branż narażonych na oszustwa podatkowe powinni zwrócić szczególną uwagę na pomysł wprowadzenia listu ostrzegawczego. Niezastosowanie się do zaleceń fiskusa oraz niedochowanie należytej staranności mogą prowadzić do pozbawienia prawa do odliczenia VAT.