Przedsiębiorcy – twórcy, którzy uzyskali przychody z przeniesienia praw autorskich mogą rozliczać je w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – poinformowało wczoraj Ministerstwo Finansów.
Komunikat Ministerstwa Finansów odnosi się do publikacji DGP, w których pisaliśmy o zmianie podejścia izb skarbowych do kwestii, jak traktować przychody uzyskiwane przez przedsiębiorców – twórców z przeniesienia praw majątkowych. Ministerstwo potwierdziło, że twórcy nadal mogą je rozliczać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Mogą także wybrać opodatkowanie według liniowej, 19-proc. stawki podatku.
Jeżeli do tej pory zaliczali przychody z majątkowych praw autorskich do przychodów z działalności gospodarczej, to nie mają obowiązku korygowania PIT za ubiegłe lata – poinformował resort. Takiego obowiązku nie mają wówczas także nabywcy tych praw.
Resort przypomniał także, że twórca rozliczający się z przeniesienia praw autorskich w ramach firmy nie może stosować zryczałtowanych 50-proc. kosztów podatkowych.
Ministerstwo podkreśliło, że nowelizacja ustawy o PIT, która weszła w życie 1 stycznia 2013 r. i wprowadziła nowe zasady stosowania 50-proc. kosztów podatkowych, określając ich maksymalny roczny limit na kwotę 42 764 zł – nie zmieniła sytuacji twórców – przedsiębiorców.
Resort zapowiedział w komunikacie, że wydane dotychczas interpretacje, które są niezgodne ze stanowiskiem MF, zostaną zmienione.