statystyki

Od prezentów ślubnych również trzeba zapłacić podatek

autor: Renata Żaczek03.01.2014, 07:27; Aktualizacja: 03.01.2014, 09:18

Podczas karnawału wychodzę za mąż. Słyszałam, że otrzymane prezenty ślubne mogą być przez urząd skarbowy uznane jako darowizna. Jakie są tego konsekwencje i jak traktowani są rodzice chrzestni, którzy zapewne hojnie nas obdarują? – pyta pani Dagmara

To prawda, że pieniądze otrzymane z okazji ślubu, podobnie jak osiemnastki lub urodzin, są traktowane jak każda inna darowizna, trzeba więc od nich zapłacić podatek od spadków i darowizn. Dotyczy to również prezentów rzeczowych, które powinno się wycenić i wliczyć do łącznej kwoty darowizny. Jeśli podczas kontroli rocznego zeznania podatkowego powołamy się na nią, a nie spełnimy wymaganych procedur lub nie zapłacimy koniecznego podatku, musimy liczyć się z koniecznością wniesienia 20-proc. daniny od nieujawnionych źródeł.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • gt(2014-01-04 23:27) Zgłoś naruszenie 10

    Jeszcze trochę to za pierdzenie też będzie podatek to chore to nienormalne co się w tym kraju dzieje czas na gruntowne zmiany ,ale nie ma widoku na zastępców,bo rywale jeszcze gorsi,więc kto???

    Odpowiedz
  • czytelniczka(2014-01-07 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    A tak przy okazji:
    Te informacje powinny znaleźć się z zajawce artykułu: "wykazać trzeba darowiznę od najbliższego członka rodziny, która przekracza 9637 zł, a nie "każdy prezent". No i co to za problem wypełnić papierek?

    Od osoby obcej wolne od podatku jest 4902 zł, zatem nie mało."

    Ale kto wówczas kupowałby dostęp:)

    Pozdrawiam.

    Odpowiedz
  • h(2014-01-13 22:39) Zgłoś naruszenie 00

    czy mogę odliczyć od dochodu koszt prezentu jaki kupiłam na ślub chrześnicy?

    Odpowiedz
  • działacz społeczny(2014-01-13 16:38) Zgłoś naruszenie 00

    WOLFRAM - oczywiście że są!!! winni!!! Ty i cała zgraja bezmózgowców którzy na to pozwalają!!! Kto jest winny??? krasnoludki??? Ty jesteś chyba chory umysłowo...Każdy polak - debil który nie rozumie że jest współ -tworzącym ten reżim jak to napisałeś. Więc - zacznij to zmieniać - wtedy masz prawo do tego by Ciebie nie porównywać z tym ****** - plebsem.

    Odpowiedz
  • Gabi(2014-01-13 11:31) Zgłoś naruszenie 00

    żeby otrzymać prezent ślubny, ponoszone są koszty. Odliczamy koszty i wychodzimy na minus. Oto cały zysk z prezentu

    Odpowiedz
  • bękart(2014-01-07 23:46) Zgłoś naruszenie 00

    a czy koszt wesela dla gości też należy uwzględnić w rozrachunku, bo wtedy wyjdzie że się dopłaciło do gości.

    Odpowiedz
  • jak(2014-01-07 21:56) Zgłoś naruszenie 00

    no nie tym politykom i pazernemu fiskusowi calkowicie odbilo no ale pazernosc glubi juz nie dlugo panowie konczy sie wasz czas

    Odpowiedz
  • POL ANKA(2014-01-07 21:00) Zgłoś naruszenie 00

    jak Lech Wałęsa sam, samiusieńki obalił komunę nikt w broszurkach nie napisał, że władza będzie miała 1000x lepiej a pozostali będą zarabiać "średnią" ubruttowioną. A posieł Nowak Sławomir, gdyby zegareczek wg opinii wybitnych rzeczoznawców wart byłby mniej niż 10tyś. , to nie byłoby przestępstwa i dalej budowałby NASZĄ oJCZYZNĘ

    Odpowiedz
  • UJ Krakow(2014-01-07 15:40) Zgłoś naruszenie 00

    Czy zboczency od "slubow" tez placa ? Czy zboczency placa utylizacje os obcietych lub doszytych genitaliow ?
    Czy wyrzucone obciete jaja I fiuty sa POsprzatane z terenu Polski ?

    Odpowiedz
  • Wkur.....(2014-02-28 11:56) Zgłoś naruszenie 00

    Debilny kraj, debilna władza i debilne prawo. Jak mozna wymagać płacenia podatku od prezentyów kupionych za już raz opodatkowane pieniądze. Ma to oznaczać podwójne opodatkowanie?

    Odpowiedz
  • Michał(2014-01-03 08:16) Zgłoś naruszenie 00

    Chore. Czyli właściwie każdy prezent trzeba wykazać, nawet urodzinowy.
    Dziękuję Ci pieprzona Polsko.

    Odpowiedz
  • yes,oby zyło sie lepiej(2014-01-03 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    a ci u gory co swietuja tez płaca,
    np huczne wizyty u valesy, od zegarka,
    a my wiesniaki od czego mamy zapłacic od umowy o dzieło
    pracy na czarno[by była tylko]
    lub flaszki gorzołeczki wypitej

    Odpowiedz
  • ula(2014-01-05 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    To jest chory kraj , przecież to co kupujemy już jest opodatkowane. Państwo czyli to kochane PO zmusza uczciwych ludzi do kombinowania. A oni sobie wypłacają 13-tki tak jakby pracowali. Wszyscy politycy bawią się naszym kosztem w dodatku na wizji .

    Odpowiedz
  • My mamy prezenty kosztowne ale......(2014-01-04 18:34) Zgłoś naruszenie 00

    My w prezentach slubnych dostalismy bardzo kosztowne prezerwatywy wartosci ok 200 tys zlotych ale nie placimy POdatku dla rzadu bandytow tylko wszystkie uzyjemy,te z kolcami I wyruchamy bandytow PO PRL-u

    Odpowiedz
  • letni(2014-01-06 09:31) Zgłoś naruszenie 00

    Już 30 lat temu dziwiłem się, jak znajomy skrzętnie gromadził paragony zakupu prezentów, ktore wiózł do Szwajcarii dla swoich znajomych. Już wówczas dowiedziałem sie, że każdy obdarowany Szwajcar z kwitkami udaje się do Urz. Skarbowego i składa deklarację podatkową od podarunków. A wiec - nic nowego.

    Odpowiedz
  • marta(2014-01-03 12:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ja musiałam zapłacić podatek jako ofiara przestępstwa . Gdybym mnie nie oszukano, podatku bym nie płaciła. Nie miano nade mną litości mimo , że mam 550 zł renty. Oszuści których ofiarą padłam chronieni są przez sąd i prokuraturę w Wołominie od minimum 23 lat . Sąd , prokuratura , biegli rozkosznie "mylą się" na korzyść oszustów czyniąc ich bezkarnymi . Oczywiście oszuści według naszego prawa nie płacą żadnych podatków , dostają adwokatów z urzędu i korumpują kogo się da bo mają b. duże pieniądze.

    Odpowiedz
  • nuk(2014-01-11 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Dlaczego duchowni nie płacą podatków z tacy oraz kolęy???

    Odpowiedz
  • Mark(2014-01-03 10:07) Zgłoś naruszenie 00

    Wczoraj PObieglem i oddalem w US część w naturze -dwie piłki dla pierwszego bylego Ćpunka POdkominowego. A niech chłopak z innymi kolesiami ze Świetlika sobie zagra a POtem jak za starych czasów Maryske POwącha . W sumie On na emeryture nigdy nie zapracowal więc mu to wisi jaki wiek przejścia na nią będzie . Ponieważ koledzy z milicji go grzecznie odstawiali do hotelu i nieruszali to Im wiek emerytalny zostawil >Zmiany dotyczyć tylko moga mlodych POlicjantow.

    Odpowiedz
  • Golsucjice dale na nas- barany(2014-01-03 09:30) Zgłoś naruszenie 00

    Nie trzeba glosowac i wybierac zlodziei i bandytow.Trzeba wybierac Polakow sluzacych Polsce,Narodowi.Teraz bandyci POsadzeni w rzadzie i Palacu namiestnikowskim maja POle do ujarzmiania swoich dobrowolnych niewolnikow,bo takie sa prawa zlodziei i bandytow,to oni sobie jes ustalaja za POmoca lemingow i glupcow

    Odpowiedz
  • Wolfram(2014-01-03 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    te Michał uważaj z obrażeniem nazwy kraju, w którym żyjesz. Ta Polska to również ja, moja rodzina i masa pożądnych ludzi, których znam. Oni nie są winni chorych regulacji wprowadzanych przez demokratyczny reżim, reprezentujący interesy ale niepolskie i nie - Polaków.

    Odpowiedz