statystyki

Jaką część VAT od samochodów przedsiębiorcy odliczą w 2014 roku

autor: Grażyna Leśniak04.11.2013, 09:35; Aktualizacja: 04.11.2013, 09:40
Samochód

Samochódźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy użytkujący w prowadzonym przez siebie biznesie samochody osobowe nadal będą mogli odliczać przy ich zakupie, najmie, dzierżawie czy leasingu tylko część VAT. Jaką? To zależy od tego, czy zacznie obowiązywać znowelizowany jeszcze w 2010 roku art. 86a ustawy o VAT, czy też Ministerstwu Finansów uda się do końca 2013 roku uzyskać zgodę Rady UE na derogację, czyli odstępstwo od dyrektywy (zmodyfikowany wniosek w tej sprawie wysłało do Komisji Europejskiej w czerwcu 2013 roku) i uchwalić zgodne z nią polskie przepisy.

W pierwszym przypadku nadal będzie można odliczyć 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. W drugim – zgodnie z propozycją MF przy zakupie, najmie, dzierżawie i leasingu samochodu osobowego ma przysługiwać odliczenie 50 proc. VAT, tyle samo można też będzie odliczyć od nabywanego do tego auta paliwa (obecnie i według nowelizacji z 2010 roku bez prawa do odliczeń) oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (obecnie i zgodnie z nowelizacją z 2010 roku nie ma tu ograniczeń, więc można odliczać je w całości). Na zgodę Rady UE wciąż czekamy, a branża motoryzacyjna i przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, co czeka nas po 1 stycznia 2014 r. Ponieważ sprawa ta w dalszym ciągu budzi kontrowersje, zorganizowaliśmy debatę, w której swoje opinie wyrazili eksperci z branż motoryzacyjnej i podatkowej. Obok przedstawiamy najciekawsze wątki.


Pozostało 92% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane