statystyki

Jaką część VAT od samochodów przedsiębiorcy odliczą w 2014 roku

autor: Grażyna Leśniak04.11.2013, 09:35; Aktualizacja: 04.11.2013, 09:40
Samochód

Samochódźródło: ShutterStock

Od 1 stycznia 2014 r. przedsiębiorcy użytkujący w prowadzonym przez siebie biznesie samochody osobowe nadal będą mogli odliczać przy ich zakupie, najmie, dzierżawie czy leasingu tylko część VAT. Jaką? To zależy od tego, czy zacznie obowiązywać znowelizowany jeszcze w 2010 roku art. 86a ustawy o VAT, czy też Ministerstwu Finansów uda się do końca 2013 roku uzyskać zgodę Rady UE na derogację, czyli odstępstwo od dyrektywy (zmodyfikowany wniosek w tej sprawie wysłało do Komisji Europejskiej w czerwcu 2013 roku) i uchwalić zgodne z nią polskie przepisy.

W pierwszym przypadku nadal będzie można odliczyć 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. W drugim – zgodnie z propozycją MF przy zakupie, najmie, dzierżawie i leasingu samochodu osobowego ma przysługiwać odliczenie 50 proc. VAT, tyle samo można też będzie odliczyć od nabywanego do tego auta paliwa (obecnie i według nowelizacji z 2010 roku bez prawa do odliczeń) oraz od innych wydatków eksploatacyjnych (obecnie i zgodnie z nowelizacją z 2010 roku nie ma tu ograniczeń, więc można odliczać je w całości). Na zgodę Rady UE wciąż czekamy, a branża motoryzacyjna i przedsiębiorcy nadal nie wiedzą, co czeka nas po 1 stycznia 2014 r. Ponieważ sprawa ta w dalszym ciągu budzi kontrowersje, zorganizowaliśmy debatę, w której swoje opinie wyrazili eksperci z branż motoryzacyjnej i podatkowej. Obok przedstawiamy najciekawsze wątki.


Pozostało jeszcze 92% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane